Nekategorizirano, Svijet

Austrija isto poziva na zabranu burke

U Austriji je islam druga najraširenija vjeroispovijest

I u Austriji se raspravlja o mogućnosti zabrane burke. Naime, austrijski konzervativci su rekli da one onemogućavaju ženama da se uklope u uglavnom katoličko austrijsko društvo, piše Hina.

Austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz, čija Narodna stranka namjerava donijeti novi zakon o integraciji, rekao je da su vjerski simboli poput burke pitanje o kojem se treba raspraviti.

– Potpuno prekrivanje tijela sprječava integraciju, to nije vjerski simbol nego protudruštveni simbol – rekao je Kurz.

– Želimo u našem društvu gledati ljudima u lice – rekao je Heinz-Christian Strache, čelnik desne stranke FPO.

Ministar unutarnjih poslova Wolfgang Sobotka kaže da ne očekuje potpunu zabranu koja bi, po njemu, bila problematična u smislu ustavnog zakona. Međutim, kaže kako može zamisliti da burka bude zabranjena kada se vozi auto, prelazi granica ili na prosvjedima.

U Austriji je islam druga najraširenija vjeroispovijest, koju prakticira 600.000 ljudi ili čak 7% populacije.

Podsjetimo, nedavno je u Francuskoj zabranjen kupaći kostim burkini pod izlikom da nije u skladu sa sekularnim zakonima Francuske.