EHO, Nekategorizirano

“Gradimo Dom zajedno” – novi početak Doma mladih kao kulturno-društvenog centra

dom-mladih-splitOko dva i pol milijuna kuna zajedničkom su suradnjom za dvogodišnji projekt „Gradimo Dom zajedno“ Grad Split, Platforma Doma mladih, Multimedijalni kulturni centar, Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split, Koalicija udruga mladih i Festival mediteranskog filma povukli iz Europskog socijalnog fonda, preko poziva za dodjelu bespovratnih sredstava “Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi“, prenosi DalmacijaNews.

Na današnjem predstavljanju projekta u „Razredu“, nedovršenom prostoru od oko 200 metara kvadratnih u koji će se uložiti oko 720 tisuća kuna, zamjenica gradonačelnika Jelena Hrgović Tomaš zahvalila je svim uključenim partnerima, marljivim entuzijastima, koji su pridonijeli u ostvarenju cilja.

„Grad prati svoje partnere i s naše strane osigurali smo potrebna sredstva kao potporu ovom projektu. 300 tisuća kuna ulažemo u uređenje južne fasade, što je i preduvjet za realizaciju unutarnjeg uređenja ovog prostora, a to je i prva intervencija na vanjskim ovojnicama nakon 40 godina“ rekla je zamjenica Hrgović Tomaš te dodala kako se raduje što će za samo pet mjeseci „Razred“ postati svojevrsni centar za održavanje projektnih aktivnost. „Sretni smo zbog projekta jer prvo donosi onu vidljivu točku, adaptaciju ovog prostora, potom i osmišljavanje programa i zaposlenje nekoliko novih, mladih i kreativnih ljudi koji će sasvim sigurno učiniti da Dom mladih postane u punom smislu prostor mladih i kulture u Splitu“ zaključila je Hrgović Tomaš.

Antonia Kuzmanić, predsjednica Platforme Doma mladih rekla je kako je pravi trenutak da Dom zaživi i brendira se kao budući kulturno-društveni centar, a arhitekt Dinko Peračić predstavio je uređenje „Razreda“ u koje će se uložiti 720 tisuća kuna iz projekta. Rekao je kako se svaki dan u „neuvjetnim prostorima“ u Domu mladih događa oko deset programa u organizaciji oko 20 organizacija te da je prije 12 godina pokrenuto uređenje pojedinačnih prostorija s namjerom da se jedan po jedan stavljaju u funkciju.

„Posljednjih 6 godina nije bilo ulaganja i prava vijest je upravo obnovljena suradnja s Gradom Splitom, ponovno uspostavljeno partnerstvo i zajedničko ulaganje, da Grad prepoznaje potrebu da ovaj prostor bude na korist mladima i kulturnoj i društvenoj sceni, prostor koji i publika i umjetnici koji se bave kulturom trebaju“ zaključio je Peračić.

Alen Munitić u ime Festivala mediteranskog filma Split zahvalio se Platformi Doma mladih na pozivu u projekt te rekao kako će kroz ovaj projekt u „Razredu“ organizirati edukativne aktivnosti vezane za film, s naglaskom na razvoj publike djece i mladih te Dječji filmski festival. Ranko Milić iz CEDRE rekao je kako je budućnost svijeta u kreativnosti i kulturi, a da Dom mladih vidi kao generator razvoja, novu vrijednost i za lokalne ljude i posjetitelje. Joško Jerončić, ravnatelj MKC-a izrazio je zadovoljstvo suradnjom Doma i udruga koje u njemu djeluju, koja je i urodila ovim projektom „Gradimo Dom zajedno“.

Ključno je i da se kroz zajednički dogovorene razvojne faze u okviru Prijedloga modela upravljanja, Dom mladih transformira u potpuno funkcionalni i održivi društveno-kulturni centar inovativnog modela sudioničkog upravljanja u kulturi u Splitu, ali i inkubator suvremene kulture i kreativne društvenosti. Kroz sedam programskih linija u Domu mladih i dvogodišnji budžet od 1.472.766,00 kuna Dom mladih postaje žarište kulturne i umjetničke emancipacije kroz veću uključenost lokalne zajednice u procese donošenja kulturnih programa, zaključak je s današnjeg predstavljanja ovog projekta.

Tijekom današnjeg posjeta Domu mladih, zamjenica Jelena Hrgović Tomaš obišla je i skate-park smješten u podrumskim prostorijama Doma te porazgovarala sa splitskim skejterima koji su svojim znanjem, trudom, radom i voljom proteklih nekoliko mjeseci iskoristili sprave sa Žnjanskog skate-parka i još nekih lokacija i napravili si pravi aktivni dnevni boravak, koji je otvoren i za sve Splićane koji se žele okušati u ovom ekstremnom sportu.