Pročitaj
U fokusu
Aung San na izborima
30.03.2012
Suu Kyi natječe se prvi put za zastupničko mjesto za svoju stranku LND koja je pobijedila i 1990., ali je vojna hunta tada Suu Kyi stavila u kućni pritvor.
Oporbena čelnica Aung San Suu Kyi natječe se za zastupničko mjesto na djelomičnim izborima u nedjelju, a njezin politički povratak pošto joj je prije dva desetljeća vojska otela pobjedu, mogao bi pomoći ukidanju Zapadnih sankcija nametnutih Mianmaru kojim pola stoljeća dominira vojska, prenosi Hina.
Nacionalna liga za demokraciju (LND) u kojoj je dobitnica Nobelove nagrade za mir djelovala čitav život, u studenome je prihvatila maslinovu grančicu predsjednika Theina Seina, bivšega generala u vojnoj hunti. 66-godišnja Suu Kyi natječe se prvi put za zastupničko mjesto i to u okrugu Kawhu blizu Ranguna za svoju stranku LND koja je pobijedila i 1990., ali je vojna hunta tada Suu Kyi stavila u kućni pritvor. U kućnom je pritvoru Suu Kyi provela i izbore 2010., nakon kojih je hunta predala vlast bivšim vojnim dužnosnicima, a ovi su pak iznenadili svijet provedbom reformi.
Brojni su politički zatvorenici od tada oslobođeni kao i Suu Kyi koja je proteklih tjedana prešla zemlju uzduž i poprijeko pomažući kampanji stranačkih kolega iako je sama imala zdravstvenih tegoba.
Međutim, u Minamaru još ima političkih zatvorenika, upozorava oporba, a drugi gorući problem su manjine koje čine trećinu od ukupno 60 milijuna stanovnika i koje nisu pacificirale svoje odnose sa središnjom vlašću još od neovisnosti 1948.


Ostavi komentar