Lokalna uprava, poduzetnici, aktivisti spremni na nove prosvjede u Hong Kongu

Hong Kong se priprema za nove prosvjede, uključujući štrajkove te zaustavljanje prijevoza i otkazivanje izleta, protiv predloženog zakona o izručenju prema kojem bi se ljude moglo poslati u Kinu na suđenje, pošto je čelnica grada Carrie Lam obećala u utorak da će uvesti zakon.

Prkosno obećanje Carrie Lam, uoči novih masovnih prosvjeda, naglašava duboke zabrinutosti u azijskom financijskom središtu, dva dana nakon što su stotine tisuća ljudu prosvjedovale na ulicama protiv uvođenja zakona.

Istaknuti poslovni ljudi upozorili su kako bi uvođenje zakona o izručivanju moglo potkopati povjerenje investitora u Hong Kong te umanjiti njegove kompetitivne prednosti.

O zakonu o izručivanju, protiv kojeg se formirala neobično široka opozicija u Hong Kongu i inozemstvu i uvukla grad u političku krizu, u srijedu slijedi drugi krug rasprave u Zakonodavnom vijeću koje broji 70 mjesta. Tijelom dominira većina koja je naklonjena Pekingu.

Interventna policija okružila je zgradu Zakonodavnog vijeća ranije u ponedjeljak te se sukobila s nekoliko stotina prosvjednika, dok je prosvjed u gradskoj financijskoj četvrti u nedjelju bio uglavnom miran.

Lam je upozorila protiv sličnih akcija.

“Pozivam škole, institucije, korporacije i sindikate da ozbiljno razmisle podržavaju li takve radikalne akcije”, rekla je Lam na konferenciji za novinare.

Grupe za zaštitu ljudskih prava kao razloge protiv uvođenja zakona ističu navodna zlostavljanja, samovoljna uhićenja, prinuđena priznanja i probleme s pristupom odvjetnicima u Kini.

Online peticija okupila je oko 50 000 ljudi koji bi trebali okružiti Zakonodavno vijeće u utorak u 10 sati po lokalnom vremenu i ostati ondje sve do srijede, kada se u gradu pod kineskom upravom očekuju masovni prosvjedi i novi pozivi Lam da odstupi s pozicije.

Oko 2 000 restorana, trgovina, knjižara i kafića najavilo je štrajk, prema online anketi, što predstavlja presedan u hongkonškoj čvrsto kapitalističkoj ekonomiji.

Neke škole, manji hoteli, odvjetničke tvrtke i socijalni radnici te oko 4 000 učitelja, također su najavili štrajk i prosvjede u srijedu.

Share via email

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *