EHO, Nekategorizirano

Napad na LGBT party je eskalacija nasilja i mržnje

gej_crDok Ministarstvo unutarnjih poslova vrši izvide, a policija traga za počiniteljima ovog djela, Davor Ivanec, jedan od posjetitelja kluba koji je svjedočio napadu kaže kako je večer do napada bila kao i svaka druga koju je do tada imao prilike posjetiti u SUPER SUPER-u. Procjenjuje kako je na događaju bilo oko 200-tinjak ljudi, uglavnom u dobi od 25-35 godina, a kao i uvijek okupila je LGBT populaciju, dobar dio heteroseksualne publike, ali i strance.

Davor je u trenutku aktivacije suzavca bio na plesnom podiju s prijateljem i njegovom prijateljicom, a čim je dim velikom brzinom ispunio prostoriju, osjetio je jako neugodan i težak smrad u nosu, nakon čega je uslijedio osjećaj gušenja i pečenje u očima, prenosi Vox Feminae.

– Ljudi su počeli bježati prema jedinom izlazu koji je sastavljen od stepenica, nimalo jednostavno za izaći dok jedva vidiš išta pred sobom i pokušavaš ostati na nogama, jer u jednom trenu imao sam osjećaj kao da se gušim i ne mogu uhvatiti zrak. Jedina stvar koja mi je prolazila kroz glavu je bila samo da polako nastavim dalje i držim se uz zid jer sam imao osjećaj da ću pasti. Ljudi su padali i u panici trčali prema izlazu. Uhvatio me strah jer nisam znao gdje su mi prijatelj i njegova prijateljica, da im se nešto nije desilo. Bilo me je strah da će me netko gurnuti ili ću možda ja nekoga pregaziti jer me ljudi iza mojih leđa guraju, a ja ne vidim ništa pred sobom osim dima.

Na izlaznom stepeništu je bilo još i gore, to su stepenice od željezne konstrukcije, u trenutku kad se na tom stepeništu nađe horda ljudi zaista je čudo da nešto nije popucalo. U glavi mi je ostao momak koji je ispred mene pao po stepenicama, bio je izbezumljen i nije se mogao pomaknuti. Ja sam se uhvatio za rukohvat i pokušavao svom silom dati barem malo vremena i zaustaviti ljude iza sebe da ga njegov prijatelji i redar iščupaju kako bi se momak ustao da ga odvuku sa stepenica. Bilo je grozno jer me bilo strah da ako me netko još jače pogurne past ću na njega ili ga ću ga pregaziti.“

Nakon što je uspio izaći iz kluba i pronaći prijatelja i prijateljicu, Davor je još neko vrijeme stajao ispred kluba u potpunom šoku.

– Možda nekome glupa situacija bacanja suzavca, no po meni ovo je višestruki pokušaj ubojstva. Suzavac je najmanja stvar. Ovdje se radi o punom klubu i hrpi ljudi koji u jednom trenu panično trče prema jednom jedinom izlazu, pritom gušeći se, jedva vide i hvata ih panika. A izlaz je stepenište koje za takvu masu ljudi može biti zaista pogubno. Sva sreća da nitko nije teže stradao, a kamo li tek poginuo. Jer ja se osobno jedva sjećam kako sam uspio doći do izlaza kad nisam niti oči mogao normalno otvoriti. Kaže kako je policija stigla nakon što je većina ljudi bila vani, a koliko se sjeća, na terenu je bilo samo jedno vozilo hitne pomoći.

– Mi kad smo se sabrali otišli smo prema izlazu iz dvorišta, koliko je točno policije bilo, zaista ne znam, ali mi se nije činilo puno. I koliko se sjećam bila su samo jedna vozila hitne pomoći. Niti me je to više tada zanimalo. Jedino što me zanimalo je kako to da je netko uspio unijeti suzavac u klub, to nisu žvakaće da ih ne skužiš, to je nešto veće. Zašto je tu kontrola zakazala? Kako je moguće da u današnje vrijeme netko zaista ima toliko poremećen mozak da s ciljem ide napraviti moguću tragediju? Pa mogao je onda komotno i pištolj ili bombu unijeti u klub, a da nitko ne skuži. Koga to zaista toliko smeta što se ljudi vole i zabavljaju? Što bi bilo da se netko od panike onesvijestio u toj gužvi? Ne želim zamišljati. Ovo je bilo jedno jako žalosno i teško iskustvo, za mnoge i dosta traumatično.“

Tijekom konferencije za novinare koju je povodom napada sazvao SDP-ov zastupnik Bojan Glavašević, SDP je poručio kako najoštrije osuđuje napad na klub i LGBT zajednicu.

– Sinoćnji napad zapravo je napad na mladost, na veselje, na užitak života i na različitost. Od policije zahtijevamo najhitniju istragu i sankcioniranje počinitelja, osobito ako se pokaže da je riječ o zločinu iz mržnje – kazao je Glavašević.

Na službenoj Twitter stranici oglasila se i Mladež HDZ-a, kazavši kako osuđuje svaki zločin iz mržnje, pa tako i sinoćnji napad na zagrebački klub SUPER SUPER.