Aktivizam, Nekategorizirano

Održan drugi seminar o participativnom upravljanju prirodnim resursima

Sudionici su kroz grupni rad razradili moguće modele organiziranja zajednice

U sklopu projekta Participativno upravljanje prirodnim resursima u Pučkom otvorenom učilištu u Velikoj Gorici 20. je travnja održan seminar s ciljem zajedničkog osmišljavanja sadržaja na javnim gradskim prostorima. Na seminaru su se predstavile građanske inicijative velikogoričkog kraja koje rade na poboljšanju života u lokalnoj zajednici kroz bolje korištenje prirodnih resursa. Zanimljive aktivnosti kao što su obnova starih čardaka i preuređenje javnih objekata u Novom Čiču predstavili su iz KUD Novo Čiče, piše ZMAG.

– U zajednici je bitno imati neku viziju, želju, imati dugoročni plan što mi želimo od tih nekih prostora koji su u našoj zajednici, a ne koriste se, i nisu adekvatni. Dugoročno se to treba planirati i razraditi. Vidjeli ste sav naš prostor. U zadnjih 6-7 godina u kojeg se nije moglo skoro ni ući, mi smo napravili jedan prostor kojeg razne delegacije posjećuju. Koristan je za naš grad, Turopolje i za širu zajednicu – rekao je Stipo Duvnjak, predsjednik KUD-a ”Čiče”.

Lijepa priča stiže iz Gradića gdje se odvija uređenje zelenih površina u kojoj sudjeluju građani i studenti Agronomskog fakulteta. Sadnja stabala planira se za jesen, a mještani su odlučili donirati po jednu sadnicu, u skladu s projektom kojeg su napravili studenti. Što je do sada učinjeno, ispričala nam je Davorka Križaj, savjetnica za urbanizam i uređenje grada u Upravnom odjelu za urbanizam i zaštitu okoliša Grada Velike Gorice.

– Tijekom ove godine je obavljeno čišćenje, uključile su se i Hrvatske vode kad su vidjeli da smo se svi mi, i mještani i naš Upravni odjel i studenti s Agronomskog fakulteta tako entuzijastično angažirali. Cijelo bivše korito potoka Lomnica očistili su od smeća i od žbunja, čak su nam obećali da će nam i travu posaditi – rekla je Križaj.

Sudionici su kroz grupni rad razradili moguće modele organiziranja zajednice u suradnji s Gradom Velika Gorica za postizanje ciljeva građanskih inicijativa i kvalitetnijeg upravljanja prirodnim resursima na području Grada Velika Gorica.

Seminar su organizirali Grad Velika Gorica, u suradnji s udrugama Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR), ODRAZ – Održivi razvoj zajednice, Zelena mreža aktivističkih grupa i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, u sklopu projekta Participativno upravljanje prirodnim resursima koji financira Europska unija u sklopu programa Europske unije za Hrvatsku IPA 2012 „Izgradnja lokalnih partnerstava za otvorenu vlast i borbu protiv korupcije u odgovornom upravljanju prirodnim resursima“.