Nekategorizirano, Stajališta

Platforma 112 ocijenila Vladine reforme

Izvor i foto: HINA (na slici: Dragan Zelić)

Nevladine udruge okupljene u Platformu 112 u petak su, nakon prvih sto dana Vlade, poručile kako je jedina reforma na kojoj Vlada sustavno radi ona kojoj je cilj Hrvatsku pretvoriti u neliberalnu demokraciju u kojoj nema mjesta kritičkom mišljenju, demokratskom pluralizmu izražavanja, slobodi medija te poštivanju ljudskih prava i različitosti.

CMS: Broj zakona i javnih politika umanjuje povjerenje u Vladu

Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije (CMS) kazao je na konferenciji za novinare kako reforme koje se i pojavljuju na sjednicama Vlade vrlo brzo padaju zbog nekoordiniranosti onih koji sjede u Vladi, kao i brojnih međusobnih medijskih prepucavanja ključnih političara u vladajućoj koaliciji koji bi trebali provoditi te reforme.

Minimalnim je nazvao dosadašnji broj zakonskih prijedloga i javnih politika upućenih u saborsku proceduru što, tvrdi, umanjuje povjerenje u Vladu da će se dogoditi neki pomak koji će omogućiti bolji život svim građanima. “To i ne čudi s obzirom da Vlada funkcionira na temelju tri različita i još uvijek neusklađena dokumenta koji su nastajali u različitim fazama – odgovora
Domoljubne koalicije Mostu tijekom pregovora o sastavljanju Vlade, prezentacije mandatara Tihomira Oreškovića prilikom izglasavanja povjerenja Vladi te Smjernica podjeljenih saborskim zastupnicima”, rekao je Bosanac.

CESI: Koliko bi ljudi glasalo za ovu vlast da su najavili svoje politike?

Ana Brakus iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) upitala se koliko bi ljudi glasalo za program sadašnje Vlade da su na predizbornim plakatima oglašavali da će smanjiti proračun za obrazovanje i kulturu, smanjiti određena socijalna davanja, smanjivati slobode medija i ljudksa prava, uvesti “nadstandard” u javnozdravstveni sustav za one koji si mogu platiti bolju i bržu uslugu, da će povećati dob za odlazak u mirovinu i smanjiti broj zanimanja s beneficiranim radnim stažem i slično.

Brakus jedinom dobrom politikom ove Vlade zasad drži onu vezanu uz zaštitu okoliša. No, upozorila je, i tu se čuju kontradiktorne izjave između ministra zaštite okoliša i prirode Slavena Dobrovića i ministra poduzetništva i obrta Darka Horvata u kojem smjeru ta politika treba ići.

Predstavnici Platforme 112 upozorili su na primjere demokratske regresije i ugrožavanja temeljnih ljudskih prava tijekom prvih sto dana Vlade, kakvima smatraju prosvjed protiv odluke Vijeća za elektroničke medije na kojem se pozivalo na nacionalnu mržnju i diskriminaciju, netransparentne smjene čelnih ljudi na HRT-u, sustavan pritisak na medije i drugo. Vladi zamjeraju i kontradiktorne odluke vezane uz socio-ekonomske politike, izbjegličku krizu, vanjsku politiku, suzbijanje korupcije i druge javne politike.

GONG: Nemamo Vladu, nego vlastodršce

Dragan Zelić iz GONG-a ocjenjuje i kako postoji dojam da u prvih sto dana Hrvatska nema Vladu, već vlastodršce koji sve čine da se održe na vlasti, ističući kako velika većina građana nije glasala za ovakve javne politike kakve se provode.

“Svima koji danas participiraju u vlasti mora biti jasno da snose odgovornost za negativne stvari koje se dešavaju u zemlji, a tu prvenstveno mislim na Most. Ne može se nitko praviti da se to njega ne tiče ili da ga zanima samo nekoliko tema. Svi snose odgovornost za ovakve stvari i moraju se aktivno suprotstaviti donošenju štetnih odluka”, upozorio je Zelić. Smatra i da će hrvatsko društvo i država trpjeti dugogodišnje posljedice “nakon ovoga što nam se dogodilo”.