Hrvatska, Nekategorizirano

Pokrenuta globalna kampanja smanjivanja broja oboljelih i umrlih od raka

Pojavnost i smrtnost zloćudnih bolesti u Hrvatskoj je u stalnom porastu

U sklopu Svjetskog dana borbe protiv raka (World Cancer Day) pokrenuta je trogodišnja globalna kampanja 2016.-2018., kojoj smo se pridružili s kampanjom na nacionalnoj razini pod imenom „Reci rukama“ (Talking hands) – kažu organizatori.

Tim je povodom danas, 27. rujna održana u Novinarskome domu HND-a konferencija, piše In Portal.

Poruka kampanje „Mi možemo. Ja mogu.“ temelji se na ideji da svaka institucija, zajednica i svaki pojedinac mogu pridonijeti smanjivanju broja oboljelih i umrlih od raka.

Kampanjom se želi podići svijest javnosti o oboljenjima od raka, prevenciji te bolesti, ranom dijagnosticiranju i liječenju te skrbi za oboljele.

Na konferenciji je istaknuta potreba donošenja i implementacije Nacionalnog plana borbe protiv raka, budući da je pojavnost i smrtnost zloćudnih bolesti u Hrvatskoj u stalnom porastu, za razliku od drugih članica EU.

Svake godine se u svijetu rak dijagnosticira kod 14 milijuna ljudi, a najviše života odnose karcinomi želuca, jetre, debelog crijeva i dojke. Diljem svijeta od raka umre 8,2 milijuna ljudi, među kojima 4 milijuna ljudi umre u dobi od 30-69 godina.

Nacionalna javnozdravstvena kampanja u Hrvatskoj provodit će se na dvije razine, elektroničkoj na društvenim mrežama i mrežnim stranicama kampanje i kroz javne promocije u državnim, zdravstvenim i akademskim ustanovama, te u četiri glavna regionalna centra Hrvatske.

Dodatna aktivnost koja će osvježiti koncept kampanje je tematska e-razglednica Hrvatske pošte, kojom svoju poruku šaljete na fizičku adresu.

Epostcard odabrane osobe u obliku razglednice s personaliziranom fotografijom i porukom, što je doprinos Hrvatske pošte koje su prepoznale potrebu da se uključe u kampanju.

Ideja nacionalne kampanje je priključivanje globalnim naporima da se proširi poruka «Mi možemo. Ja mogu.» i da poduzmemo nešto za prevenciju, rano otkrivanje i kvalitetnije liječenje i sveobuhvatnu skrb za oboljele. To je poziv svima da se uključe jer svaka aktivnost se računa i svi možemo nešto učiniti.

Podrška projektu iskazuje se pisanjem poruke na ruku i slanjem na ili www.mi-mozemo-ja-mogu.hr ili #MiMožemoJaMogu, odnosno na www.worldcancerday.org .