Aktivizam, Nekategorizirano

Prijatelji životinja: Postanite vegani i pomognite životinjama, okolišu i svome zdravlju

foto HINA/ Admir  BULJUBAŠIĆ

– Aktivisti udruge Prijatelji životinja održali su performans u petak na Trgu bana Jelačića kako bi upozorili da je prehrana životinjama i životinjskim proizvodima samo izbor, a veganstvo osim što pomaže životinjama, spašava okoliš i ljudsko zdravlje.

Povodom Svjetskog dana veganstva (1. studeni) aktivisti udruge Prijatelji životinja performansom su htjeli naglasiti odgovornost svih za izbor hrane na tanjuru, te reklamirati održivost veganskog načina prehrane jer se time ljudi hrane zdravo, a štite životinje i okoliš.

Performans je prikazao četvero aktivista za stolom koji objeduju različite obroke, poput mlijeka, jaja, sira i mesa dok su im ruke bile zalivene krvlju, čime se htjela naglasiti odgovornost za hranu koja nam je na tanjurima i što se zbog nje događa sa životinjama, okolišem i zdravljem.

“Preko 60 milijardi životinja ubija se svake godine, činjenica jest da je to naš izbor. Želimo potaknuti ljude da izaberu veganstvo, kao što je i preko 200.000 ljudi u Hrvatskoj”, naglasio je predsjednik udruge Luka Oman.

Hrvatska ne kasni za svjetskim trendovima porasta vegetarijanaca i vegana u stanovništvu, pet posto hrvatskih građana su vegani, a preko 80 posto podržava veganski pokret i prehranu, kaže Oman.

Vegani od ostatka stanovništva imaju 20 posto manju stopu mortaliteta, a opasnost od razvoja karcinoma je čak 40 posto manja, rečeno je na prosvjedu.