Hrvatska, Nekategorizirano

Studentice i studenti FER-a pomažu energetski siromašnim kućanstvima Grada Zagreba

Foto: door.hr

Prošli su tjedan studenti Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) u suradnji s Društvom za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) započeli s posjetima energetski siromašnim kućanstvima u Zagrebu s ciljem borbe protiv energetskog siromaštva u Hrvatskoj.

Projektom FER rješenja za bolju zajednicu obuhvaćeno je 100 kućanstava s područja Grada Zagreba, koji je ujedno i partner na projektu putem Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom.

Energetske preglede provode studenti FER-a, koji su se kroz projektne aktivnosti educirali i kojima se približila problematika energetskog siromaštva u Hrvatskoj te su prošli praktičnu obuku koja će im koristiti na terenu.

Ovo nisu prvi posjeti ovakvog tipa u Hrvatskoj – DOOR je prošlih godina u sklopu projekata REACH i Znanjem do toplog doma proveo 394 energetska pregleda u Sisačko-moslavačkoj županiji te 47 energetskih pregleda na području Grada Zagreba, a upravo provedbom tih dvaju projekata utvrđena je potreba za sustavno bavljenje ovom temom te uvođenje društveno korisnog učenja na fakultete.

Tijekom energetskih pregleda, studenti provode jednostavne energetske preglede i anketu uz pomoć koje će saznati neke važne informacije o članovima kućanstava kao npr. koliki su im računi za energiju, imaju li izolaciju ili adekvatne uređaje, ali i detalje o njihovom zdravlju i ugodnosti življenja u jednom takvom kućanstvu. Anketa se provodi s ciljem prikupljanja informacija uz pomoć kojih će se formirati prijedlozi politika za suzbijanje energetskog siromaštva za Grad Zagreb, te uspostaviti korelacija između narušenog zdravlja i energetskog siromaštva. Također, po završetku svih posjeta, studenti će izraditi model koji će Gradu Zagrebu omogućiti procjenu energetskih potreba za pojedino kućanstvo na temelju rezultata energetskih pregleda.

Osim anketiranja, studenti će posjećenim kućanstvima donijeti i paket energetski učinkovite opreme (LED žarulje; perlatore za kuhinjski sudoper i kupaonu kojim će smanjiti potrošnju vode; brtvene trake za prozore i vrata koje će spriječiti propuštanje zraka i omogućiti lakše postizanje i zadržavanje topline u životnom prostoru; reflektirajuće folije koje će zaustaviti gubljenje topline preko zida ili prozora; produžni kabel s prekidačem te vremenski uklopni sat, kojim se smanjuje potrošnja električne energije), kao i savjetovati ukućane gdje i na koje sve načine mogu uštedjeti na energiji, tako da posjete imaju i edukativan karakter.

Osim uštede energije i borbe protiv energetskog siromaštva, cilj ovog projekta je i razvoj društvene odgovornosti na visokoobrazovnim institucijama uspostavljanjem programa društveno korisnog učenja na FER-u. Program će studentima FER-a omogućiti razvijanje socijalne osviještenosti, primjenu svog znanja na konkretnim društvenim problemima te tako doprinijeti dobrobiti zajednice. U okviru provedbe ovog projekta fokus je suzbijanje energetskog siromaštva, no u budućnosti se očekuje širenje i na druge teme društvenog značaja.

Da biste saznali više o energetskom siromaštvu posjetite DOOR-ov YouTube kanal: Što je energetsko siromaštvo?
Više o projektu: http://door.hr/portfolio/fer-rjesenja-za-bolju-zajednicu/.