Aktivizam, Nekategorizirano

U subotu se obilježava Dan narcisa posvećen prevenciji raka dojke

Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

Dan narcisa, humanitarna javnozdravstvena akcija posvećena prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke, obilježit će se u subotu u središtu Zagreba, gdje se prigodnom prodajom narcisa želi podići svijest javnosti o raku dojke kao ozbiljnom javnozdravstvenom problemu i educirati žene o važnosti redovitih pregleda dojki kako bi se bolest otkrila što ranije, dok je u velikom postotku izlječiva.

Hrvatska je u vrhu europskih država po smrtnosti od raka dojke, a bolest je sve češća i u mlađih žena. Svake godine od raka dojke oboli oko 2300 žena, a umre njih oko 900, pri čemu su najugroženije žene u dobi između 50 i 69 godina.

U subotu na Cvjetnom trgu obilježavanje Dana narcisa od 10 do 14 sati organiziraju udruge koje okupljaju žene liječene od raka dojke – Sve za nju, udruga P.I.N.K. life, te Europa Donna, koja godinama prikuplja novac za kupnju uređaja za intraoperativno zračenje.

Zagrebački Gradski ured za zdravstvo i socijalnu skrb i Hrvatska liga protiv raka Dan narcisa obilježavanju na Trgu bana Jelačića, gdje će obilježavanje započeti zajedničkom fotografijom zdravih, izliječenih ili oboljelih žena u 9,45 sati na Manduševcu, čime se želi poručiti koliko je važna prevencija raka dojke.

Na središnjem zagrebačkom trgu bit će postavljen i pokretni mamograf, gdje će žene na licu mjesta moći obaviti pregled dojki. Program mobilne mamografije u Zagrebu namijenjen je ženama u dobi od 40 do 49 godina i starijim od 69 godina, dobnim skupinama koje nisu obuhvaćene Nacionalnim programom ranog otkrivanja raka dojke. Pregledi su besplatni i nije potrebna liječnička uputnica. (Hina)