Hrvatska, Nekategorizirano

Udruga Domino: Ministarstvo kulture nije nam povećalo, već samnjilo sredstva

Izvor i foto: Udruga Domino
Izvor i foto: Udruga Domino

Nakon što je Ministarstvo kulture objavilo rezultate odobrenih i odbijenih programa u kategoriji Inovativne umjetničke i kulturne prakse u medijima su se pojavile informacije da se iz rezultata da iščitati ministrova podrška LGBT i queer kulturi. Istaknuto je kako Zagreb Pride za Tjedan ponosa dobio značajno veći iznos nego ranije, podržan je također Festival DRAGram, a tvrdilo se da je Queer Zagreb, koji ministra kritizira od samog početka mandata, ostvario iznimno povećanje s prošlogodišnjih 15 tisuća na trenutnih 212 tisuća.

Prenosimo demantij udruge Domino:

Udruga Domino, unatoč ushićenim vijestima po raznim medijima o znatnom povećanju potpore našim programima, nažalost mora demantirati činjenicu “iznenadnog” dobrohotnog stava ministra Hasanbegovića prema queer programima u Hrvatskoj. Naime, Udruga Domino je 2013. od Ministarstva kulture RH dobila trogodišnju potporu za svoje osnovne programe – Queer Zagreb te Festival Perforacije u skladu s tadašnjom strategijom financiranja da bi se olakšalo planiranje kulturnih programa. Odluke o trogodišnjem financiranju su u prilogu.

Prema tim odlukama je Queer Zagreb bio dotiran sa 180.000 kuna, a Festival Perforacije sa 100.000 kuna u 2015. godini od strane Ministarstva kulture. Stoga je ovogodišnja dotacija od po 80.000 kuna i Queer Zagrebu i Perforacijama zapravo smanjenje od ukupno 120.000 kuna za oba programa. Isto tako, potpora za Queer New York festival, koji je u posljednje 4 godine u SAD-u predstavio brojne domaće umjetnike, je skinut s programa javnih potreba Ministarstva kulture, unatoč uspjesima koje taj projekt ima u New Yorku i koji redovito prate vodeći američki mediji poput New York Timesa, New Yorkera, Huffington Post-a i brojnih drugih.

Podsjećamo da je Festival Perforacije u 2015. godini dobio prestižnu nagradu EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) kao jedan od 12 najinovativnijih festivala u Europi među konkurencijom od 750 drugih festivala, a nagradu nam je, na svečanoj dodjeli u Parizu, dodijelio Karel Bartak, voditelj odjela Kreativne Europe pri Europskoj komisiji.

Queer Zagreb djeluje kontinuirano od 2003. godine i predstavio je stotine domaćih i međunarodnih umjetnika da bi danas Queer Zagreb Sezona godišnje imala više od 50 javnih događanja ne samo u Zagrebu, već diljem Hrvatske.

Dakle, ministar Hasanbegović nije odjednom promijenio metode svog djelovanja, on i dalje radi na zatiranju medijskih sloboda, sustavnom oslabljivanju čitave nezavisne kulture i civilne scene, ne samo odlukama o dotacijama u okviru Ministarstva kulture, već i preko opstruiranja funkcioniranja Zaklade Kultura nova te Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.

U to ime, pozivam sve na treći dio performansa “O lijepa, o draga, o slatka slobodo” u okviru Queer Zagreb Sezone, koji će se održati 8. 5. 2016. u podne na Cvjetnom trgu u Zagrebu.