Intervjui, Nekategorizirano

Gordan Bosanac: Nebeski besmisao

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), default qualityAktivist za ljudska prava: Uz sve potrebe i prioritete koji ugrožavaju našu nacionalnu sigurnost – rapidan odlazak ljudi iz zemlje, visoka stopa siromaštva, kolaps zdravstvenog sustava, propast kurikularne reforme – Vlada se odlučila za borbene avione.

Piše: Mirna Jasić Gašić, Novosti

Kako komentirate aferu oko aviona F-16?

Ta afera započela je onog dana kada je Vlada sebi kao prioritet zadala nabavu borbenih aviona. Uz sve potrebe i prioritete koji ugrožavaju našu nacionalnu sigurnost, kao što su rapidan odlazak ljudi iz zemlje, visoka stopa siromaštva, kolaps zdravstvenog sustava, propast kurikularne reforme i sl., Vlada se odlučila za borbene avione koji ne mogu odgovoriti ni na jedan od tih sigurnosnih izazova. Koristeći fraze i mitove o domovinskoj sigurnosti, ni mediji, uz časne izuzetke, nisu previše uzeli na nož tu promašenu odluku. Sada smo u situaciji gdje su amaterizam i šeprtljavost doveli cijelu nabavu u pitanje. Po meni, to je manje skandalozno od toga da smo uopće dali prednost borbenim avionima pred kvalitetom života naših građana.

Koliko smo bogata država da bismo samo tako mogli preplatiti rabljene avione? Je li moguća propast posla dovoljna za opoziv ministra?

Dokle god u ovoj zemlji postoje dubinske nejednakosti, djeca ne mogu dobiti lijekove, ljudima je odlazak u bolnice mučan cjelodnevni poduhvat i poniženje, u školama se ne uči o ljudskim pravima i solidarnosti prema slabijima, dok zemlja izvan velikih gradova odumire, dotle niti jednoj ozbiljnoj političkoj opciji ne bi trebalo pasti na pamet trošiti novac na borbene avione. Trebalo bi opozvati čitavu Vladu koja je donijela takvu odluku, ali i opoziciju koja je nasjela na spin domovinske sigurnosti. Do opoziva ministra neće doći. Štoviše, on će uz podršku Vlade vjerojatno požuriti raspisati novi natječaj.

Kako ocjenjujete slučaj Radeljić?

Bez obzira na to što se stvarno dogodilo, predsjednica je sebi dozvolila uplesti se u još jednu obavještajnu aferu. Stručna, ali i šira javnost još nije zaboravila njezin pritisak na Dragana Lozančića da odstupi s mjesta šefa SOA-e. Dok se ona pokušavala sakriti iza pojma ‘nacionalne sigurnosti’, ta afera ostavila je snažan dojam da je Lozančić morao otići zbog njezinog privatnog, a ne javnog interesa. Zbog toga javnost ne može unaprijed vjerovati predsjednici u ovoj aferi, već sve okolnosti smjene Radeljića treba detaljno ispitati, bez obzira na to što ni Radeljić nije osoba kojoj bi se a priori trebalo vjerovati.

Preuzeto sa portala Novosti