Intervjui, Nekategorizirano

Odličan student, a uz to poduzetnik? Moguće je

Može li se u isto vrijeme biti odličan student i stipendist za izvrsnost, ali imati i visoke poduzetničke ambicije? Ivan Tomić student je 3. godine FESB-a, smjer računarstvo. Rodom je iz Drniša. Ima 21 godinu i strastveni je prenositelj znanja mlađima od sebe. Iako je student, svijet poduzetništva nije mu stran. Uživa u pub kvizovima, pikadu i istraživanju digitalnog svijeta i svijeta novih medija. Intervju s Ivanom donosi portal Zapošljavanje.mimladi.hr.

Studentska je populacija ogromna. U Splitu studira 20 tisuća ljudi, tako da ima tko za slušati. Za početak, student si 3. godine FESB-a, smjer računarstvo. Zašto baš FESB i zašto baš računarstvo?

Otkad znam za sebe, uvijek sam se volio igrati malo sa strujom, malo s računalima. U vrijeme kada sam bio jako mal, tada računala ni nisu bila tako aktualna po kućama, ali kada smo nabavili prvo računalo odmah sam se zaljubio u njega. Obično ljudi odmah spoje i upale računalo, a prva stvar koju sam ja napravio je ta da sam ga rastavio.

Tako da je sve krenulo od toga i onda sam se kroz godine sve više upletao u taj neki svijet programiranja, dizajna, igrica, slušanja glazbe i toga svega. Tako da, nakon završene srednje škole, najlogičniji smjer bilo je računarstvo i što se tiče područja interesa i budućeg zapošljavanja. FESB se onda nametnuo kao najlogičniji izbor za studiranje.

Odličan si student i stipendist. Koju stipendiju primaš? Kako si došao do nje?

Ovo je već 2. godina kako primam STEM stipendiju. Dakle, riječ je o državnoj stipendiji koju Ministarstvo samo sređuje. Nema nikakvih prijavnica, papirologije i sl. Država izdvoji postotak najboljih studenata iz STEM područja, dakle medicina, računarstvo, elektrotehnika i sl. Studenti se sami stipendiraju s, rekao bih, najvećom stipendijom u državi što postoji.

To je jako dobra stvar od države, što je prepoznala ta neka područja interesa i to ne samo za mlade i državu, nego za cijeli svijet i za budućnost. To im je dobra strategija i nadam se da će se broj takvih stipendija u budućnosti sve više povećavati i da će se sve više ljudi koji studiraju STEM područja biti svjesno da im država „drži leđa“ i da će se nastaviti time baviti.

Cjelokupan razgovor koji je vodio Matej Sunara pročitajte na stranici Zapošljavanje.mimladi.hr ili poslušajte na potcastu.

………………………………

Projekt ‘mimladi.hr – novo lice naslovnice’ sufinancira Europska unija sredstvima Europskog socijalnog fonda u iznosu od 800.070,02 HKR. Trajanje projekta je dvije godine, a ukupna vrijednost projekta iznosi 941.258,85 HRK. Sadržaj članka isključiva je odgovornost Svjetskog saveza mladih Hrvatska.