EHO, Nekategorizirano

Ako Ultra ode iz Hrvatske, bit će to samoubilački čin domaćeg turizma

Ultra-Europe-2Kako u praksi izgleda licemjerje, vidjelo se jučer na konferenciji za novinare u splitskom hotelu Park na Bačvicama, gdje je najavljen program ovogodišnjeg Ultra Europe festivala. Predstavnici ministarstva turizma, gospodarstva i lokalnih vlasti slatkorječivo su, unaprijed pripremljenim frazama, o Ultri govorili kao o spektakularno moćnoj injekciji svega dobroga za opće hrvatsko stanje – što ovaj mega festival realno i jest, pa se u superlativnim ocjenama teško može pretjerati.

– ULTRA Europe je jedan od ključnih diferencijatora koji su stavili Split na mapu najpopularnijih i najpoželjnijih svjetskih destinacija. 2015. godine ULTRA posjetitelji ostali su u Hrvatskoj u prosjeku 5,5 dana i potrošili više od 300 milijuna kuna tijekom svog boravka. To je jedan od razloga zašto Grad Split snažno podržava festival. Zadnje, no ne i manje važno – ULTRA Europe je kompleksan projekt koji angažira mnogo ljudi iz Splita, županije i Hrvatske, što ga čini idealnom prilikom da dokažemo da se možemo nositi i uspješno raditi na najzahtjevnijim projektima koji se vode na najvišoj mogućoj razini, rekao je Goran Kovačević, dogradonačelnik Grada Splita.

No, licemjerje ovakvih zvučnih pohvala festivalskom čudu koji je od Splita učinio centar Europe za poklonike elektroničke muzike, razotkriva se kad se zna da je država za festival izdvojila tek mizernih 600 tisuća kuna, što se može čitati kao jedno od dvoje: a) kao vrhunski cinizam maćehe države ili b) kao signal da ljudi koji odlučuju o raspodjeli proračunskog novca, splitskim jezikom rečeno, q**ca ne kuže da im Ultra, kao vrijedna švelja, krpa rupetine koje su sami poderali u tkivu domaćeg gospodarstva.

Sve je ovo predstavnicima vlasti jučer rekao previše pristojni Joe Bašić, čovjek kojega bi, da mu to nije ispod časti, trebalo postaviti za ministra turizma, umjesto aktualnog Antona Klimana – o kojemu pak sve govori činjenica da je za zamjenika uzeo jednog Roberta Pauletića, individuu koja je pojam sirovine uzdigla na novu razinu svojim viđenjem promidžbe kulture (vidi ilustraciju).

Robert Pauletic Himalaja
Robert Pauletic Himalaja

– Država koja stvarno želi podržati neki projekt od kojeg itekako ima koristi, ne čini to samo riječima nego i stvarnom podrškom, rekao je Bašić i kao primjer naveo Srbiju koja novosadski Exit, festival puno manjeg dosega od Ultre, sufinancira s oko milijun eura.

A evo što će četvrto izdanje Ultre donijeti Splitu. Na Poljudu će nastupiti više od 160 DJ-a, čime je manifestacija nadrasla samu sebe i ove godine postaje sedmodnevni Croatia Music Week. Osim u Splitu, održat će se i na Hvaru, Braču i Visu. S obzirom na dosadašnje iskustvo, očekivanja od 150 tisuća posjetitelja sasvim su skromna. Posjetitelji dolaze iz 143 zemlje svijeta i troše skoro duplo više od prosječnih turista, kako su posvjedočili iz Turističke zajednice Splita: prosječan turist potroši dnevno 69 eura, dok prosječni ultranaut potroši 125 eura. Ne treba neka napredna matematika da se shvati kako je ovo manifestacija koju treba svim raspoloživim sredstvima sačuvati u Hrvatskoj (Španjolska je više nego zainteresirana da postane njezin novi domaćin). Čak su i Splićani, isprva iznervirani Ultrom, u ove četiri godine spustili gard i prigrlili festival kao svoj. Sve počinje idući četvrtak – 14. srpnja, a trajat će do srijede 20. srpnja.

Na konferenciji za novinare u hotelu Park dosta se govorilo i o prestižnoj tituli Destination, koje je ULTRA Europe jedini nositelj u ovom dijelu svijeta.

– Destination ULTRA – Croatia Music Week održat će se na 8 pozornica na 5 različitih lokacija: Giraffe Palm Beach Club (Split), stadion Poljud (Split), Zlatni rat, Bol, Brač, Hotel Amfora Grand Beach Resort (Hvar) i Fort George (Vis). Destination ULTRA pozicioniran je kao jedinstven ULTRA događaj jer promovira prirodne ljepote Hrvatske. To je jedini ULTRA festival koji traje cijeli tjedan pa sudionici mogu iskusiti i doživjeti Hrvatsku u potpunosti jer je riječ o savršenoj kombinaciji opuštanja i noći prepunih plesa koje donose najveći svjetski izvođači, najavljeno je jučer.

O dosegu festivala i mogućnostima promidžbe Hrvatske govore podaci da David Guetta, jedan od headlinera ULTRA Europe festivala 2016, ima više od 50 milijuna pratitelja na društvenim mrežama, dok Armin Van Buuren, globalna DJ zvijezda iz Nizozemske, komunicira s više od 9 milijuna fanova online. Carl Cox, legendarni DJ i jedan od osnivača i pokretača globalne Techno i EDM scene, u Splitu se osjeća kao kod kuće jer je počeo s nastupima u Dalmaciji još sredinom 90-ih.

Ultra Europe u ponudi ima i regionalne karte koje imaju posebnu cijenu od samo 899,00 kn (General Admission za tri dana), a dostupne su posjetiteljima iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije i Kosova. Broj karata je ograničen.

Preuzeto sa portala: Arteist.hr