EHO, Nekategorizirano

Centar za mirovne studije pokrenuo kampanju #ovdježivimo

foto: cms.hr

Centar za mirovne studije (CMS) u sklopu 7. Tjedana IZBJEGLICAma! pokrenuo je kampanju #ovdježivimo, kako bi onima koji su u Hrvatskoj pronašli novi dom prenijeli svoje priče o iskustvu integracije i života u novoj sredini, prenosi Hina.

U kratkim videima i radijskom jinglu izbjeglice iz Irana, Turske, Pakistana i Konga govore o tome kako izgleda njihov život u Hrvatskoj, što rade i što im je važno te pokazuju kako je Hrvatska mjesto gdje svi živimo zajedno. Hrvatski građani tako mogu upoznati svoje nove susjede, koji su ovdje dobili međunarodnu zaštitu, ovdje žive, rade i stvaraju prijateljstva i pokušavaju ostvariti svoje želje i snove, navodi se u priopćenju CMS-a.

Kako bi svima koji žele volontirati olakšali prve korake u tom smjeru, Centar za mirovne objavio je i Vodič za volontere, u kojem zainteresirani mogu pronaći ideje i informacije kako se uključiti i na taj način graditi uključivu zajednicu.

U sklopu Tjedana IZBJEGLICAma! u devet gradova diljem Hrvatske te online organiziraju se paneli i okrugli stolovi, interaktivne radionice, izložbe fotografija, predstave, webinari te zajednička druženja.

Tjedni IZBJEGLICAma! traju do 27. lipnja, a Koordinacija za integraciju poziva sve na sudjelovanje u aktivnostima koje potiču bolje razumijevanje teških okolnosti u kojima se nalaze izbjeglice u Hrvatskoj.

Svake minute 20 ljudi napušta domove

Svake minute 20 ljudi napušta sve što imaju kako bi pobjegli od rata, progona i terora. U posljednjih 20 godina, koliko se obilježava ovaj dan, nastali su mnogi novi izazovi s kojima se susreću izbjeglice, a ove je godine Odbor za ljudska prava UN-a donio povijesnu odluku prema kojoj države moraju klimatske migrante tretirati kao izbjeglice.

Prema podacima UN-ove agencije za izbjeglice 79.5 milijuna ljudi diljem svijeta bilo je primorano napustiti svoje domove, od čega su 40 posto djeca. Iako je broj ljudi u potrebi za sigurnošću sve veći, i EU i Hrvatska odobrile su manje izbjegličkih zaštita nego godinu ranije, odnosno u EU zaštitu je dobilo manje od 300 000 ljudi, a u Hrvatskoj tek 158 ljudi.

Izbjeglice koje dolaze u Hrvatsku u teoriji imaju zajamčen niz prava prema hrvatskom i međunarodnim zakonima, u praksi se susreću s nizom institucionalnih barijera kao i diskriminacijom kada pokušavaju ostvariti ta prava.