Nekategorizirano

Documenta: Presuda Tomislavu Merčepu – zakašnjela satisfakcija za obitelji ubijenih

Izricanje nepravomoćne presude za ratni zločin nad srpskim civilima 1991. ratnom pomoćniku ministra unutarnjih poslova Tomislavu Merčepu na zagrebačkom Županijskom sudu. Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag
Izricanje nepravomoćne presude za ratni zločin nad srpskim civilima 1991. ratnom pomoćniku ministra unutarnjih poslova Tomislavu Merčepu na zagrebačkom Županijskom sudu. Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

Županijski sud u Zagrebu je danas objavio presudu Tomislavu Merčepu kojom je okrivljeni proglašen krivim za kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva (čl. 120 OKZ RH u svezi sa čl. 28) te je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina i 6 mjeseci.

Gotovo četvrt stoljeća nakon nezakonitog uhićenja Pere Rajčevića i Đorđa Gunjevića 11. listopada 1991. preživjeli su dočekali priznanje patnje. Da je Merčep kao faktični zapovjednik postrojbe reagirao na njihova uhićenja, zločina nad svim kasnije privedenima, zlostavljanima i ubijenima vjerojatno ne bi ni bilo. Tih zločina vjerojatno ne bi bilo ni da je pravovremeno reagirala policija koja je obavještena neposredno nakon njihova odvođenja i pravosuđe

Presuda je zakašnjela satisfakcija za obitelji ubijenih u Pakračkoj poljani i Zagrebu; uključuje i ubojstvo obitelji Zec u prosincu 1991., ali na žalost izostavlja 25 još uvijek neidentificiranih žrtava. Primjenom odredaba Zakona o kaznenom postupku Tomislavu Merčepu je određen obvezni istražni zatvor/pritvor.

Cjelovito prioćenje  i Izvještaj sa suđenja kao i kronolgija zločina u Pakračkoj Poljani i u Zagrebu dostupno je na stranici udruge Documenta.