Intervjui, Nekategorizirano

Emina Bužinkić: Batinanje imigranata

pgb06ktbciia3h9mi9aktdyii1pČlanica Inicijative Dobrodošli!: U opasnoj igri granica, ljudi pogibaju i dobivaju ozljede koje im nanose hrvatski policajci, operirajući pod okriljem sačekuša, koridora za premlaćivanje i drugih načina oduzimanja dostojanstva

Piše:  Mirna Jasić, Novosti

Inicijativa Dobrodošli! poziva pripadnike hrvatske policije da odbiju izvršavanje naredbi o protjerivanju izbjeglica iz Hrvatske?

Neposredan povod tome je priopćenje Sindikata policije kojim se proziva medije da šalju ružnu sliku o policiji dok istovremeno sami tu ružnu sliku učvršćuje, opisujući svoj posao kao ‘hvatanje osoba koje nezakonito prelaze granicu’. Ne bi trebali postojati priopćenja ni nastupi koji će imati tendenciju prikrivanja stvarnog stanja stvari i umiješanosti hrvatske policije u provedbi rigidnih europskih politika ‘zaštite’ teritorija. U toj opasnoj igri granica, ljudi pogibaju i dobivaju ozljede koje im nanose hrvatski policajci, operirajući pod okriljem sačekuša, koridora za premlaćivanje i drugih načina oduzimanja dostojanstva. Sindikat hrvatske policije trebao bi stati na kraj demagogiji i prikrivanju onoga u što se granični policijski posao pretvorio. Također bi trebao osigurati zaštitu onim pojedincima kojima savjest priječi izvršavanje naredbi koje uključuju ilegalizaciju, kriminalizaciju i poništavanje čovjeka u bijegu.

Kakve postupke provodi policija?

Hrvatska policija nedvojbeno provodi postupke progona praćene fizičkim nasiljem i seksualnim uznemiravanjem, što potvrđuju brojna svjedočanstva. Posljednje dostupno jedno je od nekoliko stotina dokumentiranih slučajeva nasilja hrvatske policije spram izbjeglica. Pored nas i Are You Syriousa, o tome su izvještavali No Name Kitchen, Human Rights Watch, UNHCR Srbije i Oxfam International. Svaki od izvještaja ukazuje na sistemsko nasilje koje se apsolutno kosi s načelima međunarodnog humanitarnog prava.

Pozivate građane da vam pruže podršku?

U prvoj polovici 2017. godine podnesene su prijave MUP-u spram nepoznatih policijskih službenika koji su počinili nasilje nad desecima izbjeglica čije smo slučajeve dokumentirali. No ni jedan policijski službenik nije odgovarao za protuustavno i protuzakonito protjerivanje izbjeglica s teritorija RH radi onemogućavanja pristupa međunarodnoj zaštiti (azilu) niti radi policijskog nasilja. MUP nikada nije javno predstavio rezultate istraga. Svakodnevno zaprimamo prijave i dokumentiramo policijsko nasilje nad izbjeglicama i nanovo pozivamo MUP da omogući civilni nadzor granice. Također, ponavljamo zahtjev za uspostavom nezavisnog i jakog mehanizma građanskog nadzora policije.