Inicijative, Nekategorizirano

GALERIJA: Pogledajte društvene igre, nakit i suvenire nadahnute Vučedolom i antičkim Rimom

Stalak za butelje
Stalak za butelje

Na izložbi “Artefakt+dizajn=prototip”, otvorenoj u utorak navečer u Arheološkome muzeju u Zagrebu, predstavljeno je 17 novonastalih inovativnih proizvoda različitih namjena koje su ostvarili mlade nezaposlene osobe tijekom provedbe europskoga projekta “Od strukovnih zanimanja do kreativne industrije”.

Izloženi su suveniri, društvene igre, didaktička pomagala, nakit, modna kolekcija i web stranica koji su rezultat kreativnoga procesa utemeljena na reinterpretaciji kulturne baštine. Uz svaki od prototipova, predstavljeni su arheološki predmeti koji su inspirirali autore.

Projekt je uključivao i edukaciju mladih ljudi koji su upoznali pet muzejskih zbirka iz Gradskoga muzeja Sisak, Gradskoga muzeja Virovitica, Arheološkoga muzeja Osijek i Arheološkog muzeja u Zagrebu. Tijekom umjetničkih radionica iz područja dizajna sudionici projekta razvili su kompetencije koje su im omogućile da izrade nove proizvode pod mentorstvom muzealaca, produkt dizajnera, lokalnih obrtnika i poduzetnika.

Reinterpretirani vučedolska kultura i Japodi, željeznodobni Kelti, antička i srednjovjekovna kultura

Autorice izložbe su voditeljica projekta viša muzejska pedagoginja i voditeljica Pedagoškog odjela Arheološkoga muzeja u Zagrebu Zorica Babić i Sunčica Nagradić Habus.

Zorica Babić podsjetila je da je Arheološki muzej u Zagrebu počeo provoditi projekt 8. veljače prošle godine u okviru Operativnoga programa Učinkoviti ljudski potencijali iz Europskoga socijalnog fonda (ESF) poziva Umjetnost i kultura za mlade. Projekt je sufinanciran novcem ESF-a u iznosu od 85 posto, a 15 posto novca osiguralo je Ministarstvo kulture iz državnoga proračuna.

Ravnatelj Arheološkoga muzeja u Zagrebu Sanjin Mihelić smatra kako je posebna vrijednost projekta to što je usmjeren na mlade ljude iz različitih strukovnih zanimanja sa zadaćom da ih na neki način opskrbi vještinama i znanjem koji će im pomoći da budu konkurentniji na tržištu rada.

Razgled izložbe posjetitelje tako upoznaje s radovima koji su, primjerice, rezultat nadahnuća mladih ljudi u Osijeku predmetima iz stalnoga postava srednjovjekovne zbirke Arheološkoga muzeja Osijek. To su društvena igra “Rudine ne ljuti se”, didaktičko pomagalo “Gri-gri” i suveniri “Back to retro”, Stalak za butelje, Laurina ogledala i Omotničar.

Željeznodobni Kelti i arheološki predmeti iz zbirke Gradskoga muzeja Virovitica bili su pak glavna inspiracija za nastanak didaktičkoga pomagala “Keltix-Meltix” i suvenira “Kocka”.

Bogata antička zbirka iz antičke Siscije Gradskoga muzeja Sisak, inspirirala je sudionike projekta da nastanu suveniri – “Kozmetički sapuni Sis”, društvena igra “Bogovi Rima” i web stranica “Vremenska kapsula – Trezor generacija”.

Arheološki ostatci pretpovijesne vučedolske kulture i Japoda, antički grčki spomenici i rimski dodekaedar inspirirali su sudionike u Arheološkome muzeju u Zagrebu da nastanu suveniri “Obitelj zdjelica”, “Spirala 1” i “Spirala 2”, didaktička pomagala “Jezik zvijezda” i “Upoznaj antiku”, te modna kolekcija “Platonska ljubav”.

Posebnost projekta – prinos baštinskih ustanova gospodarskom i društvenom razvoju

Izložbu je otvorio voditelj odsjeka za audiovizualne umjetnosti i kulturnu baštinu Odjela za kulturu Grada Zagreba Veljko Mihalić istaknuvši kako je posebnost projekta i to što pokazuje da baštinske ustanove dokazuju kako, koristeći novac na ovakav način, pridonose gospodarskom i općem društvenom razvoju, te da nisu trošak kako se to često spominje.

U Arheološkom muzeju u Zagrebu izložba “Artefakt + dizajn = prototip” bit će otvorena od 20. veljače do 13. ožujka ove godine. Osim u Zagrebu, izložba će biti postavljena i u Osijeku, Virovitici i Sisku. U Arheološkom muzeju Osijek izložba će biti otvorena od 18. travnja do 12. svibnja, u Gradskom muzeju Virovitica od 16. svibnja do 9. lipnja, a u Gradskom muzeju Sisak od 13. lipnja do 7. srpnja ove godine.

 

Foto: Igor Krajcar