Aktualno, Nekategorizirano

Završna prezentacija “Pro(iz)vedi mladost u kulturi” u Đurđevcu

1fd21767c699463e5d84a7bc84ec83f7-1200x572[BLOK] – Lokalna baza za osvježavanje kulture poziva vas na završnu prezentaciju projekta “Pro(iz)vedi mladost u kulturi” koja će se održati 8. lipnja 2018. godine u 19 sati u Domu kulture u Đurđevcu (Ul. Vladimira Nazora 2).

Projekt “Pro(iz)vedi mladost u kulturi” povezuje BLOK, umjetnike i učenike u proizvodnji participativne umjetnosti, a usmjerava se na srednjoškolske učenike gimnazijskih i strukovnih škola. Istraživanja na kojima se temelji pokazala su da se na ovoj skupini prelamaju ključni problemi društva: smanjenje dostupnosti socijalnih usluga, porast kompeticije na tržištu rada i slabljenje socijalnih institucija, što rezultira produbljivanjem socijalnih razlika. Podaci pokazuju da je čak četvrtina mladih u realnom riziku od siromaštva, da je društveno neprihvatljivo ponašanje u porastu, kao i društvena nebriga o provođenju slobodnog vremena. Manje od 10% mladih često odlazi na kulturne programe, što je posljedica propadanja kulturne infrastrukture posebno u ruralnim predjelima, kao i neadekvatne zastupljenosti umjetničkog obrazovanja u srednjim, u prvom redu u strukovnim, ali i u gimnazijskim programima. Kroz projekt se u tri srednje škole privremeno implementirala praktična nastava iz područja filma, grafike i ulične umjetnosti. Umjetnici i dizajneri su kroz dvomjesečne radionice prenosili znanja o proizvodnji umjetničkih djela te razvijali kritičko razmišljanje i kreativnost učenika, inzistirajući na njezinoj važnosti, ali i neodvojivoj vezi sa širim društvenim procesima.

Na izložbi u Domu kulture predstavljaju se umjetnički radovi koje su zajednički napravili učenici i umjetnici: filmski kolaž (spot i reportaža) “Vlak u snijegu 2.0” nastao u Tehničkoj školi Zagreb, umjetničku knjigu “Hasanaginica 2.0” nastalu u Islamskoj gimnaziji i likovne radove nastale u đurđevačkoj gimnaziji u procesu pripreme graffita “Podravski motivi 2.0”, koji se može pogledati na vanjskom zidu škole preko puta Doma kulture. Na izložbi se može vidjeti i video-dokumentacija izvedbe radionica, dok se vizualnom prezentacijom najzanimljivijih podataka o poziciji i potencijalu umjetničkog obrazovanja u srednjim školama nastoji podcrtati važnost integriranja kreativnog rada u obrazovni sustav.
PROGRAM:

19.00 – obilazak graffita Podravski motivi 2.0 koje su izradili učenici đurđevačke Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva i umjetnici Antonija Bačić i Mario Miličić u suradnji s prof. Hrvojem Baltićem

19.20 – promocija knjige Hasanaginica 2.0 koju su izradili učenici Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića iz Zagreba i dizajnerice Nina Bačun i Roberta Bratović u suradnji s prof. Ivom Sabolić

19.30 – projekcija filma Vlak u snijegu 2.0 učenika Tehničke škole Zagreb i umjetnika Srđana Kovačevića i Bojana Mrđenovića u suradnji s prof. Natašom Žaja i popratni zborski nastup

20.00 – druženje ispred Doma kulture uz DJ set

 

Projekt “Pro(iz)vedi mladost u kulturi”odobren je na pozivu Umjetnost i kultura za mlade, a sufinanciran je iz Europskog socijalnog fonda.