Aktualno, Nekategorizirano

Mreža Women in Adria prima nominacije za izbor budućih liderica

Na slici: Dijana Kobas Dešković, foto Women in Adria
Na slici: Dijana Kobas Dešković, foto Women in Adria

Uspješni hrvatski poslovni ljudi i stručnjaci za ljudske potencijale biraju žene sposobne preuzeti vodeće pozicije u tvrtkama i javnom sektoru. Pritom upozoravaju da žena na tim pozicijama treba biti više od trenutačnih dvadesetak posto.

Mreža poslovnih žena Women in Adria prima nominacije za izbor budućih liderica. Projektom „Future Leaders“ želi se povećati broj žena na vodećim pozicijama u tvrtkama i javnom sektoru. Naime, trenutačno ih je na tim pozicijama samo dvadesetak posto.

„Velik nesrazmjer između žena i muškaraca na vodećim pozicijama u tvrtkama i javnom sektoru mora nestati. Kako bi došlo do promjena, društvo treba znati prepoznati žene koje u budućnosti mogu preuzeti vodeće pozicije. Isticanjem budućih liderica povećavamo njihovu vidljivost u sektoru iz kojeg dolaze, i mlađe žene potičemo da slijede njihov primjer“, kazala je Ivana Matić, osnivačica mreže Women in Adria.
Kako bi se istaknule najperspektivnije žene u što više područja, po tri se pobjednice biraju u deset kategorija: tehnologiji, znanosti, bankarstvu, investicijama i osiguranju, savjetovanju, ljudskim potencijalima, trgovini, turizmu, medijima te javnom sektoru.

Nominacije za izbor budućih liderica primaju se do nedjelje, 15. svibnja, a poslovne se žene mogu prijaviti same ili ih mogu prijaviti drugi koji cijene njihov rad. Dobnog ograničenja nema, bitno je da osoba nije bila na vodećoj poziciji poput direktorske ili onoj člana uprave. Pristigle prijave analizirat će ocjenjivački sud sastavljen od uspješnih poslovnih ljudi i stručnjaka za ljudske potencijale.
„Postavljanje većeg broja žena na vodeće pozicije u tvrtkama donosi niz pozitivnih promjena – od razvijanja timskog rada do uspješnijeg poslovanja“, ističe Igor Pureta, predsjednik uprave osiguravajućeg društva Grawe Hrvatska.

Njegova kolegica u ocjenjivačkom sudu izbora „Future Leaders“, u javnosti poznata kao kreatorica metode procjene i standarda upravljanja ljudskim potencijalima Mamforce, Dijana Kobas Dešković pojašnjava: „Potencijal žena za vodeće pozicije u Hrvatskoj nije dovoljno prepoznat, no, na sreću, sve je više radnih sredina koje uviđaju da su promjene nužne. Za jačanje ženskog leadershipa, neophodno je stvaranje obiteljski odgovornih radnih okruženja, tj. onih koja zaposlenicima omogućuju uspostavljanje ravnoteže između raznih životnih uloga.“
Pobjednice izbora „Future Leaders“ bit će proglašene u Zagrebu 31. svibnja.