EHO, Nekategorizirano

Gates: Napredak na području borbe protiv siromaštva i bolesti ugrožen

gates_crBill Gates, čija fondacija izdvaja velike iznose za poboljšanje zdravlja i razvoj u svijetu kazao je da se trenutno pojačano sumnja u “opredijeljenost svijeta za razvoj”.

U izvješću fondacije o zdravlju u svijetu analizirao se napredak u borbi protiv bolesti poput malarije, HIV/AIDS-a i tuberkuloze. Također pratila se stopa siromaštva, smrtnosti rodilja i novorođenčadi, pristup kontracepciji, sanitarnim čvorovima i druga obilježja razvijenosti društava, prenosi Hina.

Zaključuje se da je neizvjesna sudbina milijuna ljudi ovisno o tome hoće li izgledi za financiranje biti pozitivni ili negativni.

Gates, jedan od osnivača korporacije Microsoft, kazao je kako je dojmljiv napredak postignut proteklih desetljeća no promjene prioriteta, nestabilnost i potencijalni proračunski rezovi mogli bi dovesti do udaljavanja svijeta od tih ciljeva ugrožavajući ono što je dosada postignuto.

HIV, kojim je trenutno zaraženo gotovo 37 milijuna ljudi širom svijeta školski je primjer, kaže Gates “jer je svijet doista pokazao nevjerojatnu velikodušnost koja je značila da se broj mrtvih od AIDS-a u odnosu na vrhunac 2005. prepolovio”.

Analiza predviđa da bi desetpostotno smanjenje globalnog izdvajanja za liječenje AIDS-a značilo dodatnih pet milijuna smrti od te bolesti do 2030.

Američki predsjednik Donald Trump u prijedlogu proračuna za 2018. objavljenom u svibnju predvidio je 24 postotno smanjivanje izdvajanja za globalne zdravstvene programe među kojima je i borba protiv HIV/AIDS-a, tuberkuloze i malarije odnosno 6,5 milijarda dolara.

Gates je kazao kako njegova fondacija snažno lobira u Kongresu da se nastavi američko financiranje tih programa u izvornom, 24 posto većem iznosu.