Intervjui, Nekategorizirano

Heroj Novog Zelanda – goloruk na terorista

47955522_303Abdul Aziz Wahabzada se suprotstavio teroristu koji je na Novom Zelandu ubio pedeset ljudi u dvije džamije. I to je učinio „naoružan“ čitačem za kreditne kartice. Wahabzada govori ekskluzivno za DW o događajima od petka.

Autor Timothy Jones, DW

Kada je Brenton Tarrant ubio više od četrdeset ljudi u džamiji Al Nur u novozelandskom gradu Christchurchu krenuo je prema drugoj islamskoj bogomolji. Džamija Linwood u predgrađu bila je puna za vrijeme molitve petkom – oko 100 muslimana je bilo tamo.

Jedan od njih je bio Abdul Aziz Wahabzada, rođeni Afganistanac je 27 godina živio u Australiji prije nego što je prije nešto više od dvije godine doselio na Novi Zeland. Tamo ima trgovinu namještaja i pokućstva.

„Tek smo izgovorili prvi dio molitve. Onda smo čuli pucnje”, prisjeća se ovaj 48-godišnjak u ekskluzivnom razgovoru za DW. „Mislili smo da se netko igra petardama i nastavili s molitvom. Ali brat iz prvog reda je viknuo da netko ubija našu muslimansku braću i sestre ispred džamije.”

Terorist mijenjao oružje

Wahabzada je bio blizu vrata i istrčao je „naoružan” prvim što je dohvatio – čitačem za kreditne kartice. „Vidio sam automobil koji je ispred džamije bio parkiran tako da blokira put. Tu je bio čovjek u vojnoj opremi, stajao je pored auta. Pitao sam ga: ‘Tko si ti?’ Pogledao me je i počeo psovati.”

Abdul Aziz Wahabzada goloruk se suprotstavio naoružanom teroristu
Abdul Aziz Wahabzada goloruk se suprotstavio naoružanom teroristu

Taj čovjek je bio terorist Brenton Tarrant. Već je pobio nekoliko ljudi ispred džamije Linvood, ali je na trenutak bio bez oružja – krenuo je po novu pušku u autu. „Puška koju je imao imala je tri ili četiri patrone. Već je njom ubio troje ljudi, onda je bacio. U automobilu je imao automatsko oružje. Htio ga je uzeti i nastaviti napad”, priča nam Wahabzada.

Kada je shvatio da nije u pitanju vojnik, gađao ga je čitačem za kreditne kartice. Tarrant je izbjegao bačeni predmet, zgrabio pušku i počeo pucati. Wahabzada se sakrio iza drugog automobila, dohvatio odbačenu pušku i pokušao pucati, ali – bila je prazna. Onda je počeo dozivati napadača, ali je ovaj s oružjem već ušao u džamiju.

Wahabzada dalje priča da je Tarrant unutra opet pucao, izašao, bacio i ovu pušku i sjeo za volan. Afganistanac je bačenom puškom razbio vjetrobransko staklo. Wahabzada vjeruje da je tako preplašio napadača koji je vjerojatno pomislio da netko puca na njega. I odvezao se s lica mjesta.

„Pokazao sam napadaču da se ne bojim”

Ljudi izražavaju jedni drugima sućut (Reuters/E. Su)
Ljudi izražavaju jedni drugima sućut (Reuters/E. Su)

Wahabzada se vratio u džamiju gdje je bilo još beživotnih tijela. Neozlijeđeni su ostali njegove četvero djece i supruga. Kaže, nije se plašio krenuti na napadača praznom puškom. „Nitko se ne treba bojati drugih ljudi. Ja se bojim samo svoga Stvoritelja. Pokazao sam napadaču da se ne plašim, umjesto toga – on se uplašio nas. Pobjegao je iako sam goloruk trčao za njim.”

Terorist je ucvilio mnoge, ne samo na Novom Zelandu

Muslimani nazočni u džamiji kao i brojni svjetski mediji opisali su Abdula Aziza Wahabzadu kao heroja. Međutim, on za DW kaže da bi svaka osoba „koja još ima ljudske osjećaje” uradila isto. Moguće je da je ovaj čovjek spasio neke živote – jer, policija je brzo primijetila automobil s razbijenim vjetrobranskim staklom.

Napad od petka odnio je pedeset života – najmlađa žrtva imala je tri, najstarija 77 godina. Još 34 osobe su u bolnicama. Wahabzada nije jedini koji se suprotstavio napadaču – to je učinio i njegov sunarodnjak Daud Nabi (71) koji je zatim ubijen.