Inicijative, Nekategorizirano

Inicijativa Light Brigade kombinira umjetnost i aktivizam

Nisu bitna lica ljudi koji sudjeluju, već su bitne slike

Zagreb Light Brigade je inicijativa pokrenuta prije tri mjeseca. Radi se o kolektivu aktivistkinja i aktivista iz različitih sfera društva koji se bavi zagovaranjem svih relevantnih društvenih tema, od političkih, ekonomskih do klimatskih, okolišnih, feminističkih, radničkih, piše Kulturpunkt.

Inicijativa djeluje putem kreativnih akcija po principu svjetlosne intervencije u javni prostor.

Light Brigade kombinira umjetnost i aktivizam, intervenira u javni prostor, a fotografiju koristi kao alat.

Prvi Overpass Light Brigade pokrenuli su aktivisti u Wisconsinu, SAD, 2011. godine, a mreža danas postoji u cijelom svijetu, od Britanije i Francuske, preko Njemačke i Švedske, do Novog Zelanda.

U inicijativi važan je i aspekt anonimnosti. “Ne želimo biti povezani uz nikakvu organizaciju, stranku.. To je kolektiv individualnih aktivista i aktivistkinja. Nisu bitna lica ljudi koji sudjeluju, već su bitne slike.

Anonimnost nam je dosta bitna, pogotovo ako želimo raditi radikalnije akcije s progresivnijim porukama. Prisutna je NGO-izacija aktivizma gdje se uvijek traži neko lice koje će predstavljati o čemu god se priča. Mi želimo suprotno, vratiti se na grassroots razinu.

Imamo horizontalnu strukturu, gdje je zapravo bitno ono što prenosimo, a ne dizanje osobnosti u medijima i slično”, rekla je članica inicijative u razgovoru za Abecedu nezavisne kulture, emitiranu 9. svibnja. Emisiju su uredile i vodile Sunčana Doričić i Andreja Pančur.