EHO, Nekategorizirano

Istraživanje: zdravstveno stanje stanovništva poboljšava se širom svijeta ali neravnomjerno

Među glavnim razlozima su značajni pad smrtnosti od prijenosnih ili zaraznih bolesti
Među glavnim razlozima su značajni pad smrtnosti od prijenosnih ili zaraznih bolesti

Zdravlje ljudi u svijetu poboljšava se i životni vijek sve je dulji no napredak nije univerzalan a kronična oboljenja rezultiraju dugotrajnim bolestima i izazivaju sedam od 10 smrti, prema istraživanju objavljenom u četvrtak, prenosi Hina.

Istraživanje “globalni teret bolesti”, koje ukazuje na ključne faktore lošeg zdravlja, invaliditeta i smrti u pojedinim zemljama, utvrdilo je da je od 1980. do 2015. svjetska populacija prosječno ‘dobila’ deset godina više u očekivanom trajanju života pa sada prosječni životni vijek iznosi 69,0 godina za muškarce i 74,8 za žene.

Među glavnim razlozima su značajni pad smrtnosti od prijenosnih ili zaraznih bolesti među kojima su AIDS, malarija i dijareje a smanjio se i broj ljudi koji umiru od kardiovaskularnih bolesti i karcinoma iako nešto manje.

U okviru istraživanja analizirano je 249 uzroka smrti, 315 bolesti i ozljeda te 79 faktora rizika u 195 zemalja i teritorija od 1990. do 2015.

Christopher Murray ravnatelj instituta za zdravstvene parametre i procjene na sveučilištu Washington, koji je vodio istraživanje, kaže da rezultati pokazuju da su poboljšanja zdravstvenog stanja u svijetu neravnomjerna i da su dijelom potaknuta ekonomskim razvojem.

“Razvoj potiče ali ne određuje zdravlje”, naveo je u izjavi u povodu objavljivanja rezultata u časopisu Lancet medical journal.

“Vidimo da se u nekim zemljama zdravstveno stanje poboljšalo puno brže nego što se može objasniti prihodima, obrazovanjem i fertilitetom. A i dalje vidimo da su neke zemlje poput SAD-a puno manje zdrave nego što bi se očekivalo s obzirom na mogućnosti”.

Osim životnog vijeka istraživanje je procjenjivalo koliki je životni vijek u punom zdravlju odnosno broj godina koje čovjek živi bez zdravstvenih poteškoća.

Utvrđeno je da je ‘zdravi’ životni vijek porastao u 191 od 195 zemalja za 6,1 godinu od 1990. do 2015. no nije porastao toliko koliko je porastao prosječni životni vijek što znači da mnogi ljudi žive dulje bolesni i invalidni.

Među bogatijim područjima svijeta najkraći ‘zdravi’ životni vijek ima Sjeverna Amerika, kako muškarci tako i žene.

Dijabetes, koji je često povezan s pretilošću, i poremećaji koji su posljedica ovisnosti o drogama posebno ovisnosti o opijatima i kokainu, izazivaju nesrazmjerno više lošeg zdravlja i prijevremenih smrti u SAD-u, pokazalo je istraživanje.

Istraživanje je zaključilo da je sedam od deset smrti posljedica neprenosivih bolesti poput karcinoma, kardiovaskularnih bolesti poput srčanog i moždanog udara te dijabetesa.

Utvrđeno je da glavobolje, karijes i gubitak vida i sluha pogađaju nešto više nego svaku desetu osobu u svijetu. Postignut je napredak u smanjivanju izloženosti nekvalitetnoj vodi no prehrana, pretilost i zloupotreba lijekova sve su veća prijetnja.

U 2015. više od 275.000 žena umrlo je tijekom trudnoće ili poroda većinom zbog razloga koji su se mogli spriječiti. Od 1990. prepolovljen je broj djece koja umiru u dobi do pet godina no manji je napredak postignut u smanjivanju smrtnosti novorođenčadi.