Inicijative, Nekategorizirano

Osječki SEG razvio se u veliku i uspješnu grupu

Članovi se na tržnici često druže, a održavaju i sastanke

Solidarna Eko Grupa Osijek ili SEG Osijek je neformalna grupa građana koja na solidaran, transparentan i neposredan način razmjenjuje proizvode i usluge stvarajući odnose međusobnog povjerenja.

SEG djeluje na mikro razini te praksom pokazuje da je promjene moguće ostvariti na solidaran, održivi i transparentan način.

Organiziranjem solidarne eko tržnice koja već godinama egzistira u osječkoj gradskoj četvrti Industrijska četvrt, zvanu Mačkamama svaki tjedan opskrbljuju niz svojih članova sezonskim povrćem i voćem, medom, mlijekom, eko kozmetičkim prozivodima te drugim proizvodima.

Na tržnici svoje proizvode izlažu ekološki certificirani proizvođači i proizvođači u prijelaznom razdoblju (njih desetak), a nositelji SET-a su EKO udruge kao što je IEP, Dunav Dalj i druge.

Članovi imaju priliku posjetiti imanja i obiteljska gospodarstva svojih proizovđača, a često organiziraju i humanitarne akcije kojima pomažu potrebite.

Djelovanje SEG-a na politiku životnog stila osviještenih osoba, zagovara se ekološka proizvodnja i potrošnja na transparentan i solidaran način.

– Takvom porukom podržavamo radna mjesta, ostanak na zemlji, potičemo ekološki način proizvodnje hrane nad kojom imamo kontrolu koja je dobara za ljude i okoliš, brinemo za najpotrebitije, zaustavljamo odljev novca van lokalne zajednice – poručuju u osječkom SEG-u.

SEG se podržava dobrom praksom održivosti prehrambenog suvereniteta odnosno pravo potrošača na odabir sjetve, proizvodnje i trgovine s ciljem održivog razvoja te određuje do koje granice grupa želi ovisiti sama o sebi.

Cilj SEG-a je da kroz proizvodnju i potrošnju lokalno uzgojene hrane po ekološkim standardima osigura dovoljno hrane po realnim cijenama od čega bi dugoročno profitirala cijela zajednica.

Članovi SEG-a svoje narudžbe naručuju preko obrasca na internetu, a svoje proizvode preuzimaju četvrtkom, u kasno popodnevnim/večernji satima.

Vrlo je aktivna i njihova FB stranica Solidarna EKO Grupa Osijek gdje članovi otvoreno komuniciraju, razmjenjuju recepte, savjete i slično.

Maja Celing Celić