EHO, Nekategorizirano

Prevaranti ciljaju usamljene starije žene, obasipaju ih komplimentima pa traže novac

Sve su češći slučajevi prevara u kojima netko pokuša ostvariti romantični odnos sa starijom osobom i onda od nje izvući financijsku korist. Policija to naziva ‘romantičnim prevarama’.

“Ja sam nigerijski princ i tražim poslovnog partnera s kojim bih započeo unosan posao. Molim uplatite mi na račun 200 dolara za pokrivanje početnih troškova, nakon čega ćete na svoj račun primiti uplatu u iznosu od 120.000 dolara.”

Piše: Silvija Novak, Moje vrijeme

Gotovo da nema osobe koja se služi internetom i e-mailom, a da nije bar jednom primila ovakav ili sličan mail s neke nepoznate adrese, najčešće na engleskom, kojeg šalje neki navodni princ ili važan poslovni čovjek u potrazi za suradnicima i poslovnim partnerima. Većina ljudi odmah će prozrijeti zlu namjeru i shvatiti da se radi o pokušaju prevare. Ti su mailovi toliko česti da je “nigerijski princ” već postao dijelom šala i viceva. No ipak, ima i onih, možda malo manje vičnih internetu, koji će se ponadati da se preko ovakve sheme ipak može nešto zaraditi. Najčešće su to starije osobe koje s internetom i online prevarantima nemaju toliko iskustva pa su sklonije povjerovati obećanju brze zarade.

No neki su prevaranti i puno mudriji od “nigerijskog princa” koji jednu te istu kružnu poruku šalje na velik broj e-mail adresa nadajući se da će se netko zakačiti. Ima i onih koji prevaru oblikuju u puno osobnije iskustvo i posebno ciljaju usamljene starije osobe željne pažnje.

Takvo je iskustvo imala i 66-godišnja Zagrepčanka koja je, zbog osjetljivosti čitavog događaja, željela ostati anonimna. Nazvat ćemoje Ana. Naime, Ani se prije nekoliko mjeseci Facebookovom porukom javio izvjesni David, koji je, kako kaže, uočio njezin profil i odmah osjetio da ima nešto posebno u njoj. David je, sudeći po slici na njegovom Facebook profilu (nedavno otvorenom i bez ijednog prijatelja), markantan tamnokosi muškarac u pedesetim godinama. Ana je već nekoliko godina udovica i nije potrebno naglašavati da joj nedostaje pažnja, a možda i kakvo romantično iskustvo te se upustila u dopisivanje. David je, kako je kazao, Amerikanac koji se upravo vratio iz Afganistana i koji sada započinje nov život pa je prava sreća, rekao je, što je eto tako slučajno naletio na Anu koja mu se odmah svidjela.

Ana s internetom i društvenim mrežama nema previše iskustva i koristi ih uglavnom za komunikaciju s djecom. Pomislila je kako možda ovo što se njoj dogodilo s Davidom i nije rijetkost, a i godila joj je njegova pažnja. David nije štedio komplimente, a Ana je bila sretna što je nakon mnogo godina samovanja opet osjetila pažnju nekog muškarca.

No ubrzo je David zatražio nešto neobično. Zamolio je Anu da otvori račun u banci i pošalje mu broj računa kako bi joj on mogao uplatiti veći novčani iznos. To je bilo zato, objasnio je, što ne poznaje nikoga drugoga u Hrvatskoj, a baš bi ovdje želio pokrenuti posao i skrasiti se jer je, eto, upoznao Anu i zaljubio se.

Iako je silno željela da sve to skupa bude istina i nadala se možda i najvećoj ljubavnoj priči svojega života, u Ani se probudio crv sumnje i ona se povjerila najboljoj prijateljici kojoj je odmah sve bilo jasno: radi se o pokušaju prevare i vjerojatno pranja novca. Uvjerila je Anu da prekine svaku komunikaciju s Davidom, na što je ovaj reagirao prilično burno i kazao kako je jako razočaran jer se nadao da njih dvoje imaju “ono nešto”. Ubrzo se prestao javljati, a Ana je naučila lekciju, srećom bez financijske štete.

Ovakve prevare nisu rijetkost. Štoviše, toliko su česte da u policiji za to imaju i poseban naziv: romantične prevare.

Unatoč svom iskustvu, stariji ljudi mogu biti povjerljiviji
Psihologinja s Filozofskog fakulteta u Zagrebu Gordana Kuterovac Jagodić kaže kako su starije osobe sklone nasjesti na takve prevare iz više razloga.

“U psihologiji proučavamo razne promjene koje se događaju u starijoj dobi vezane uz tzv. socijalnu kogniciju, odnosno prepoznavanje socijalnih odnosa, ali i intelektualnih promjena koje se događaju – ne samo u smislu demencije, nego u smislu načina donošenja odluka. Primijetili smo da su stariji ljudi nešto više povjerljivi”, kaže profesorica Kuterovac Jagodić.

“U nekim eksperimentima gdje su ispitanicima pokazivane slike lica, ispostavilo se da će stariji više vjerovati i nekom licu koje mlađima djeluje opasnije ili nepovjerljivo. Također, i kad je u pitanju donošenje nekih odluka vezanih uz, recimo, nekakvu kupnju, stariji su spremniji zapamtiti pozitivne informacije koje čuju. Kao da lakše pamte i više pažnju obraćaju na pozitivne stvari te se na njih više oslanjaju zanemarujući negativne. To je interesantno jer bismo možda pomislili da su s obzirom na svoje iskustvo sumnjičaviji prema svemu, ali to ne mora biti tako.”

Objašnjenje ovog fenomena je da si ljudi na taj način osiguravaju održavanje dobrog raspoloženja u starijoj dobi. “Ako više vjerujemo da su ljudi dobri i vjerujemo, recimo, susjedi kad nam kaže da je neki proizvod bolji, onda nam to omogućuje da budemo bolje raspoloženi jer ne mislimo da je sve oko nas tako crno i negativno. Smatra se da je to možda u pozadini ovog fenomena.”

Gordana Kuterovac Jagodić (foto: Silvija Novak)

Nadalje, nastavlja profesorica, ono što bi se moglo povezati s tzv. romantičnim prevarama je to da se u nekim eksperimentima pokazalo da stariji ljudi u stanju povišenih emocija lakše donose odluke da se upuste u neku kupnju ili čak odnos, dok mladi te emocije lakše kontroliraju.

“Moglo bi biti da kad netko u nama potakne pozitivne emocije, govori nam da smo lijepi i uzbudljivi i obećaje nam razne stvari, i to u razdoblju našeg života koje možda više nije tako uzbudljivo i dosta je predvidljivo, onda toj osobi lakše povjerujemo i u trenutku tog uzbuđenja lakše se odričemo novca u slučaju da je osoba to od nas zatražila”, kaže Kuterovac Jagodić.

Ako je nešto prelijepo da bi bilo istinito, najčešće i nije istinito
Pokušaji prevara postoje oduvijek i dok su sada česte internetske prevare, prije se znalo varati s čekovima i slično, kaže profesorica i naglašava da su posebno su opasni slučajevi brzinskog stupanja u brak pri čemu može na kraju doći do gubitka imovine i velike štete. Naime, stariji su ljudi češće izloženi financijskim prevarama i zlostavljanjima čak i od najbližih osoba, a kamoli od nekog nepoznatog.

“Trebalo bi neprekidno upozoravati i biti svjestan da ako nešto, recimo neki odnos, zvuči i izgleda prelijepo da bi bio istinit, najčešće i nije istinit. U nekakvom komuniciranju i dopisivanju, čim netko spomene novac, to odmah treba biti znak za uzbunu”, kaže Kuterovac Jagodić.

Stručnjaci misle da romantičnih prevara ima i puno više nego što se zna jer je starijim osobama nekad teško priznati što se dogodilo i pribojavaju se da će ih njihovi najbliži staviti pod jači nadzor jer će pomisliti da nisu više sposobni sami živjeti.

“Nakon takve se prevare ljudi osjećaju još ranjivijima i slabijima nego doista jesu, zabrinuti su i ne žele da to puno ljudi zna. Važno je upozoravati na to, kako starije osobe tako i njihove bližnje, te uvesti nekakve mehanizme dvostruke i trostruke provjere kad se uplaćuje neki novac ili ulazi u neki odnos s nepoznatom osobom”, kaže profesorica.

Pravo na ljubavni život
No dok s jedne strane treba biti oprezan, važno je naglasiti da i stariji ljudi imaju pravo na slobodnu komunikaciju, druženje, pa i romantični susret.

“Ima i lijepih priča i stvarnih online ljubavi u svakoj dobi, pa tako i u starijoj. Ne treba kod starijih osoba izazivati opće nepovjerenje i govoriti im da nikud ne izlaze i ni sa kime ne razgovaraju. No treba ih upozoriti na signale koji daju naslutiti da nešto nije kako treba te da je uvijek dobro porazgovarati s nekim tko će nam dati drugu perspektivu. Možda djeca nisu uvijek najbolji odabir, jer su uvijek vrlo zaštitnički raspoloženi prema roditeljima, a nekima se možda i ne sviđa ideja da im roditelji imaju neke romantične ili seksualne potrebe pa o tome ne žele ni razmišljati”, kaže profesorica.

“Sigurna sam da su neki od starijih ljudi koji se upuštaju u takav odnos i svjesni tih financijskih rizika, ali su odučili da je to vrijedno potencijalnog gubitka. Češće govorimo o tome kako su žene žrtve prevara, no prevara ima i u drugom smjeru gdje imate starije muškarce za koje se udaju vrlo mlade žene i to se percipira kao nešto uobičajeno”, kaže Kuterovac Jagodić.

Svijet nije isključivo loš i opasan
“No opet, zašto neka žena koja si je sve u životu sredila i ima određene financije, ne bi odlučila da će se upustiti u rizik i nekoga financirati da joj dođe u posjet, da se druže, da idu negdje na put… S ovakvim prevarama je problem i u tome što starije osobe koje su postale žrtvom prevare, više i nemaju toliko vremena da nadoknade financijsku štetu koja je možda nastala. Bilo bi dobro biti oprezan, no ipak davati neko razumno povjerenje ljudima jer svijet nije samo i isključivo loš i opasan.”

Neka istraživanja su pokazala da upravo nas stanje mentalnog zdravlja, odnosno eventualna depresivnost, čini ranjivijima jer se svakako želimo oraspoložiti. “Čini nam se da nam se ništa ne događa, i onda nam se dogodi nekakva uzbudljiva, romantična pričica koja nas pokrene, vrati nam volju za životom i koja nam na taj način ipak koristi. I to je sve u redu, ako to nema cijenu koja će ugroziti našu egzistenciju”, kaže profesorica.

Valja naglasiti i da stariji nisu uvijek vični internetu i društvenim mrežama. Oni su iz nekog drugog vremena i navikli su na drugačiju vrstu komunikacije u kojoj se uvijek zna tko je tko. “Teško im je zamisliti da osoba koja im se javila i koja ima sliku na svojem profilu, nije stvarna osoba i da je u stanju toliko manipulirati. Mnogi stariji koriste društvene mreže no nisu baš do kraja upoznati kako taj sustav funkcionira te u online komunikaciji primjenjuju pravila i logiku iz stvarnog života koji se ne moraju uvijek poklapati”, kaže profesorica.

I stariji imaju romantične potrebe
Naglašava kako ovakvi događaji i prevare jako utječu na samopouzdanje i ljudi postanu jako nepovjerljivi zbog čega se može dogoditi da propuste i neke stvarne i dobre priče.

“Važno je reći da i stariji ljudi imaju romantične, pa i seksualne potrebe. U određenoj dobi, istina, jako pada seksualna aktivnost jer, kao prvo, više nemaju partnera, imaju nedostatak prilika da nekoga upoznaju, ali i okolina ne pokazuje da im je uopće ugodno to saznanje da njihovi stariji članovi obitelji imaju takve potrebe. No starijima apsolutno treba dati pravo i na seksualne i romantične događaje što se može odnositi i samo na držanje za ruke, zagrljaj ili slično. To je jako važno za njihovo psihičko stanje. Stariji i inače imaju manje prilika za fizički kontakt svake vrste, a to je jako važno i svima nam paše. Kad bi društvo bilo otvorenije prema ideji da i stariji imaju seksualne i romantične potrebe, možda ne bi bili toliko skloni upuštati se u rizične, tajne odnose i bili bi spremniji nekome reći u što su se upustili i što im se dogodilo”, kaže profesorica Gordana Kuterovac Jagodić.

Ovaj prilog objavljen je u sklopu projekta “Novo vrijeme”. Projekt je sufinancirala Europska unija sredstvima Europskog socijalnog fonda.