EHO, Nekategorizirano

Siniša Labrović u akciji: „Ja sam nevjernik i komunjara. Molim pomoć za sretan Božić“

Fotografija: Milan Pavlinović
Fotografija: Milan Pavlinović

Siniša Labrović, konceptualni umjetnik, bio je danas u novoj umjetničkoj akciji. Za scenu svojeg performansa izabrao je slavni Trešnjevački plac gdje je, među brojne štandove s božićnim drangulijama stao s transparentom „Ja sam nevjernik i komunjara. Molim pomoć za sretan Božić“. I ljudi su mu prilazili, umirovljenici spremno otkidali od ionako premalene mirovine dok im je umjetnik odgovarao: „Hvala vam. Sretan Božić!“.

RAZGOVOR S LABROVIĆEM I BEADEROM: Ovo zlo je posijao Franjo Tuđman

Fotografiju smo dobili od očevica, Milana Pavlinovića koji u početku nije bio siguran radi li se o Labroviću ili beskućniku.

„Stao je iza štandova s ukrasima tako da su ga mogli vidjeti samo oni koji su dolazili ili odlazili s tržnice. Pitao sam mogu li ga snimiti i dao mi je dozvolu. Žurio sam se, već sam bio krenuo kući, pa mu nisam ostavio niti kunu. Ali ljudi su ostavljali, bilo je tamo i papirnatih novčanica, i on im je svima, kao komunjara, zaželio sretan Božić što nikome nije bilo nimalo čudno. On je genijalan!“, još je pod dojmom bio Pavlinović.

 

Siniša Labrović (FOTO: Lupiga.Com)
Siniša Labrović (FOTO: Lupiga.Com)

Za manje od tri sata Siniša Labrović skupio je tako 466 kuna, javlja N1 za koji je Labrović potvrdio da su reakcije Zagrepčana bile izvrsne.

„Osim par rogoborenja, ljudi su prilazili i zaista mi davali priloge. Bila je tu i jedna žena, koja mi je kazala da je vjernica i desničarka i kazala mi da joj je drago što ima i ovakvih kao što sam ja, jer se inače ne bismo imali s kim gonjati. Jedna mi je vjernica rekla isto: ‘Da mogu, vratila bih komunjare'”, rekao je Labrović koji je, osim novca, dobio i jednu platnenu torbu te kremšnitu koju mu je, kaže, poklonio Ivan Berislav Vodopija kao homage Mladenu Stilinoviću.

Ovaj socijalno–umjetnički eksperiment, ako ga tako shvatimo, pokazao je kako hrvatska javnost, usprkos svim huškanjima i izostanku odgovarajuće reakcije onih na vlasti, još nije spremna linčovati čak niti deklarirane komunjare. Štoviše, spremni su i njima pomoći – za sretan Božić.

 

Preuzeto sa portala: Lupiga.com