Nekategorizirano, Rad udruga

Svijest o siromaštvu treba širiti među djecom

Preko 600 Osječana okupilo se na središnjem osječkom trgu
Preko 600 Osječana okupilo se na središnjem osječkom trgu

Humanitarna udruga Rijeka ljubavi jučer se, 17. listopada, na Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti ponovno potrudila barem malo olakšati težak život svojih sugrađana, Osječana koji su i više nego u potrebi.

Udruga je u suradnji s Upravnim odjelom za socijalnu skrb Grada Osijeka i Regionalnom razvojnom agencijom Slavonije i Baranje d.o.o. organizrala obilježavanja ovoga dana u kojemu su se već u 9 sati okupio velik broj građana na središnjem gradskom trgu, Trgu Ante Starčevića.

Podjela prehrambenih proizvoda započela je u 11 sati, a svoju je donaciju čekalo čak preko 600 građana.

– Međunarodni dan borbe protiv siromaštva obilježava se svake godine od utemeljenja UN-a od 1993 godine, a svrha je njegovog obilježavanja različitim akcijama, kao što je ova naša, motivirati i stimulirati odrasle kako bi poboljšali kvalitetu života siromašnih – kaže Štefica Čučak, predsjednica udrugu naglasivši kako je bacanje hrane velik problem čovječanstva i činjenica je da skoro milijardu ljudi u svijetu gladuje.

– Hrana koju Europa i SAD svakodnevno bacaju u smeće mogla bi tri puta nahraniti sve gladne ovoga svijeta. Ovom akcijom nećemo spasiti svijet ali je to ipak mali znak ljubavi prema onima kojima je naša pomoć potrebna. Danas ljudi žive dulje, ali ne i sretnije. Najprije rade da žive, a onda rade i zaborave živjeti – pomalo rezignirano piše Čučak na Facebook profilu udruge.

Udruga je zahvaljujući Draženu Tonkovcu podijelila tri tone jabuka, a u suradnji s tvrtkom „Mlinar“ podijelila 300 štruca kruha i 200 krofni dok su s donatorima pripremili za podjelu i 100 paketa s osnovnim prehrambenim proizvodima.

– Naši mladi ambasadori humanosti, učenici „Ekonomske i upravne škole“ iz Osijeka donirali su mlijeko i tijesto, učenici „Tehničke škole-Prirodoslovne gimnazije Ruđer Bošković“ nahranili su prisutnu djecu, ali i odrasle s preko 200 komada čokolade, učenici OŠ “Retfala“ dovezli su pun kombi s prehrambenim proizvodima, učenici OŠ „Antunovac„ donirali su 240 litara mlijeka, a veselom druženju pridružili su se i učenici OŠ „Dobriša Cesarić”. Društvo „ Naša djeca“ organiziralo je igraonicu, a plesna skupina Mire Sekereš zadivila je sve naše drage sugrađane na Trgu Ante Starčevića. Sva donacija planula je u roku jednoga sata – priča Čuček čija udruga planira još više širiti svijest o siromaštvu.

– Djeca su nekako otuđena jedni od drugih, često se rugaju siromašnima što je nedopustivo. Prošle su godine škole u hrvatskoj provodile akciju “Jedno dijete – jedan proizvod” što bismo i mi željeli potaknuti.

Zamislite što bismo potaknuli kada bi jedno dijete, jednom mjesečno donijelo kakav prehrambeni proizvod i tako pomoglo svojim sugrađanima.

Nedavno nam se javila Osnovna škola “Dobriša Cesarić” te su nas zamolili da održimo predavanje o siromaštvu i potrebama. Nakon sat vremena predavanja, djeca su se učinila nekako toplija i imali su više razumijevanja. Zato planiramo krenuti s akcijom u osječkim školama gdje bismo podizali svijest djece o siromaštvu. Imat ćemo dvije profesorice volonterke koje će nam u tome pomoći – najavljuje Čučak.

Maja Celing Celić