Intervjui, Nekategorizirano

Tanesha Hudson: Postoji samo jedna strana

donald_crNeredi u malom gradiću Charlottesvilleu u američkoj državi Virginiji eskalirali su 12-tog ovog mjeseca, kada su različite bjelačke nacionalističke, neonacističke i fašističke organizacije u taj studentski gradić došle održati protestni marš protiv uklanjanja spomenika Robertu Edwardu Leeju, zapovjedniku vojnih snaga Konfederacije u Američkom građanskom ratu. Desničari su počeli pristizati danima ranije, organizirano, da bi se na ulicama pojavili već u petak s upaljenim bakljama, uzvikujući neo-nacističke slogane. U subotu su na ulice izašli pod šljemovima i štitovima, naoružani palicama, ali i pravim oružjem. Protest je organizirao Jason Kessler, bivši novinar i član ultranacionalističke grupe ‘Proud Boys’. Smatra se da je ovo jedan od najvećih skupova bijelih supremacista u američkoj povijesti. Posljedica nereagiranja policije smrt je dva policajca i tridesetdvogodišnje djevojke Heather Heyer. ‘Ako niste bijesni onda ne obraćate pažnju… Oni su ubili moje dijete da bi je ušutkali, ali pogodite što? Samo ste je učinili velikom’, izjavila je njena majka Susan Bro na kćerinom sprovodu.

Piše: Davor Konjikušić, Novosti

Tanesha Hudson, aktivistkinja čiji je život vezan za Charlottesville, sve vrijeme bila je na ulici. Svojim izjavama postala je jedan od istaknutijih glasova koji se posljednjih dana pojavljuju u američkim medijima. U video-razgovoru otkrila nam je što se danas dešava u Charlottesvilleu i kakve je posljedice nasilje ostavilo na grad i SAD.

‘Smrt Heather Heyer ostavit će trag. Sve nas je pogodilo kada smo vidjeli njen zadnji udisaj. Njena smrt neće biti uzaludna, održat će grad zajedno. Stanovnici su došli prošle noći na sastanak gradskog vijeća, popeli se na stolove i razvili transparente na kojima je pisalo ‘Imate krv na svojim rukama’.

Mi smo bijesni, tužni, povrijeđeni, ljuti, ali, što je najvažnije, umorni od ljudi koji svoj posao rade s pola guzice. Zahtijevamo promjenu. Budućnost ovog grada ovisi o tome hoće li stanovnici uzeti svoju moć nazad. Smatrajte aktualnu vlast i zakonske odluke odgovornima za smrt Heather. Ako mi ne obranimo ovaj grad, znamo da to neće napraviti naša vlast, ali ni naša policija’, kaže Hudson.

Kako danas, s određenim vremenskim odmakom, gledate na dešavanja koja su dovela do nasilja u Charlottesvilleu?

Mislim da ćemo učiti iz toga i mislim da ćemo stvoriti određene nužne promjene. Mislim da su ljudi u Charlottesvilleu nakon ovoga ustali i da je veliki broj ljudi koji tih dana nije bio na ulicama sada spreman da se zalaže za promjene. Osim rušenja spomenika mora doći do promjena zakona, vlast mora postati odgovornija i zato mislim da na vlast moramo dovesti prave ljude, koji će to i uraditi.

Što se dešava unutar zajednice, sastanci gradskih vlasti i aktivista se nastavljaju? Da li je trauma i dalje vidljiva? Koje korake aktivisti namjeravaju napraviti u idućem periodu?

Prvi korak koji aktivisti namjeravaju napraviti jest reforma obrazovnog sustava, odnosno reforma svega onoga čemu učimo građane. Mislim da, ako ljudima zaista kažemo istinu i počnemo provoditi istinsku obrazovnu reformu, ako počnemo miješati i bjelačku i crnačku povijest, da ćemo vidjeti kako i s jedne i s druge strane postoje izuzetni ljudi. Mislim da onda neće ostati previše prostora za mržnju. Ali obrazovanje može biti tako jednostrano, tako da smo mi, američki Afroamerikanci, izgubili ideju i znanje o tome što smo zaista.

Ponekad ne znamo tko smo i to ljude pogađa, jer stvari nisu onakve kakve bi trebale biti. Ali ako otkrijemo istinu i odbacimo laži, naše društvo može imati svijetlu budućnost.

Sastanci se nastavljaju i planiramo započeti razgovore s gradskim vijećem. U gradu se i dalje osjeća prisustvo bijelih rasističkih grupa, ali ne tako jako kao što je to bio slučaj prije nekoliko dana. Znamo da oni neće napustiti Charlottesville preko noći, ali ljudi su sve više ujedinjeni, demonstriraju nenasilje i međusobno uvažavanje, tako da se i rasističke grupe osjećaju isključenima gdje god da prolaze. Osjećaju se neželjeno, jer ljudi odbijaju njihovo prisustvo.

Intervju u cijelosti pročitajte na portalu Novosti.