Intervjui, Nekategorizirano

Omid Nouripour: Cilj Trumpove zabrane je zatrovati društvo

njemacka_crLjudi iz Sirije, Libije, Somalije, Iraka, Sudana i Irana od ovog trenutka više ne mogu putovati u SAD.

Piše: Chase Winter, DW

Omid Nouripour je zastupnik Saveza 90/Zelenih i vanjskopolitički glasnogovornik Kluba zastupnika Zelenih u Bundestagu. Osim njemačkog ima i iransko državljanstvo i time je pogođen ovom uredbom. On je i zamjenik šefa Parlamentarne skupine za njemačko-američke odnose.

Vi ste primjer za to koliko je nepravedan ovaj propis?

– Moj slučaj nije najvažniji, ali je dobar primjer za to o čemu je ovdje zapravo riječ. Nije riječ o sigurnosti, već o prljavoj simboličnoj politici koja truje naše društvo. Ljudi iz spomenutih sedam zemalja trebaju biti shvaćeni kao prijetnja. Ako oni žele govoriti o sigurnosti, onda bi trebali govoriti o zemljama koje su bile umiješane u terorističke napade od 11. rujna. Vrlo sam sretan i ponosan na brojne ljude koji su prosvjedovali na zračnim lukama u SAD-u. I pravnici, koji se trenutno tamo dragovoljno angažiraju, su mnogo postigli. Ovi ljudi su najbolji razlog da kažemo: Bez obzira na to što vlada namjerava, ja ću uvijek voljeti Sjedinjene Američke Države. Ja sam uvjereni pristaša transatlantskih veza. U međuvremenu sam posjetio 40 država, zamjenik sam predsjedatelja Parlamentarne skupine za njemačko-američke odnose.

Jednostavno je smiješno govoriti o općoj zabrani ulaska u zemlju. Pogledajte mog sina. On sada ima sedam godina, rođen je u Berlinu, njegova majka je Njemica – nema ništa s Iranom. Ipak on trenutno ne može putovati u SAD. Zašto? Jer on predstavlja prijetnju? Još uvijek to nije opća zabrana ulaska za muslimane, ali bi se to moglo razviti u tom smjeru. Zbog toga je tako važno podržati ljude koji to žele spriječiti.

Što očekujete od njemačke Vlade?

– Procjenjuje se da je više od 100.000 ljudi u Njemačkoj pogođeno ovom uredbom jer imaju dva državljanstva. Postoji samo 70.000 Iranaca s dvojnim državljanstvom. Želim da se njemačka Vlada zauzme barem za ove ljude i njihove interese. Ja sam doduše imam diplomatsku putovnicu, ali to ne znači da imam status diplomata i da bih smio putovati u SAD.

Što bi onda Njemačka i Europa sada mogle zaista napraviti?

– Najbolje bi bilo ako bi se Europljani sada držali složno. No to se neće dogoditi. Primjerice češki predsjednik Zeman je već rekao da želi podržati Trumpovu odluku o zabrani ulaska u SAD i da u njemu vidi saveznika u borbi protiv izbjegličke politike EU-a. No, Njemačka bi se sada trebala pobrinuti u najmanju ruku za njemačke građane kojima je onemogućeno da se slobodno kreću. Danas bi Trumpovoj Vladi trebalo glasno i jasno biti rečeno sljedeće: Ovo nije dobar početak. Brojni prijatelji i kolege su mi već poslali pismo solidarnosti. Oni su mi rekli da iz solidarnosti ne žele putovati u SAD. Smatram da je to potpuno pogrešno. Oni sada moraju pokazati solidarnost s pokretom u SAD-u. Idite tamo! Razgovarajte s ljudima!

Cilj je zatrovati društvo. To će u najmanju ruku biti efekt ove akcije. Poruka mladim muslimanima u cijelom svijetu glasi: Zapadni svijet vas ne želi.

Vjerujete li da će ova uredba ojačati islamiste?

– Apsolutno. Mogao bih se kladiti u novac da ćemo za nekoliko dana na platformama džihadista pronaći video snimke na kojima se neke petogodišnjake odvaja od njihovih majki.

Članak je preuzet s portala DW.