Nekategorizirano, Rad udruga

Udruga gradova izradila jednostavan i razumljiv prikaz proračunskih rashoda

Pregledno i zanimljivo
Pregledno i zanimljivo

Udruga gradova u Republici Hrvatskoj je na svojim web stranicama objavila interaktivnu vizualizaciju rashoda proračuna svih 576 gradova, općina i županija za razdoblje 2010.-2015. godine.

Vizualizaciji se može izravno pristupiti na http://www.udruga-gradova.hr/proracuni/

Vizualizacije omogućavaju jednostavno i javnosti pristupačno pregledavanje proračunskih rashoda, usporedbu rashoda više jedinica, proučavanje trendova i stvaranje rang lista na državnoj i županijskoj razini.

– Ovim alatom želimo omogućiti svim zainteresiranim stranama da postignu bolji uvid u koje namjene se troše proračunska sredstva na lokalnoj razini te ojačati povjerenje javnosti u lokalnu samoupravu.

Također, ovim alatom omogućili smo svakoj jedinici lokalne samouprave da na svoje web stranice ugradi vizualizaciju svog proračuna uz minimalne troškove – kažu u Udruzi gradova.

– Klasični oblici objavljivanja proračuna pružaju detaljan uvid u iznos planiranih sredstava, ali istovremeno ne pružaju dovoljno jednostavan i razumljiv prikaz proračunskih rashoda.

Bez ovakvog alata iznimno je teško pratiti kretanje proračuna kroz godine, uspoređivati slične jedinice lokalne samouprave, uspoređivati jedinice na određenom geografskom području ili pratiti trendove ulaganja u specifične namjene. Zbog toga smo pripremili jednostavne vizualizacije koje će javnosti pružiti odgovore na kompleksna pitanja o lokalnim proračunima – zaključuju u Udruzi gradova.

Prikazani podaci preuzeti su iz javnih izvora o izvršenju proračuna za navedena razdoblja.