EHO, Nekategorizirano

BBC o prvoj hrvatskoj slikovnici o istospolnim obiteljima

bbc_cr“Njegova reakcija bila je oduševljenje”, kazala je Zrinka, dodavši da je Patriku to jedna od najdražih slikovnica koju mu čita prije spavanja.

Radi se o slikovnici “Moja dugina obitelj” i na prvi pogled izgleda kao većina slikovnica za predškolsku djecu – bogato ilustrirana i s malo teksta, no ubrzo shvatite da je nešto drugačije. Za početak, prenosi BBC, može se čitati s obje strane jer se radi o dvije priče koje se sastaju u sredini. Tu su onda i likovi: djevojčica s dva oca i dječak s dvije majke, prenosi SEEbiz.

“Vrlo smo sretni. Patriku ništa nismo objašnjavali, samo ju je uzeo. Kaže nam: želim čitati knjigu o meni, o mojoj obitelji”, prepričava Zrinka.

BBC također prenosi reakciju konzervativne udruge Vigilare koja je slikovnicu nazvala “homoseksualnom propagandom” te pozvala ministricu obrazovanja da je zabrani u školama, no ministrica je na otvoreno pismo te udruge odgovorila da roditelji imaju pravo odlučiti da li će ili neće njihova djeca čitati “Moju duginu obitelj”.

BBC podsjeća na istovjetnu situaciju u Velikoj Britaniji prije 30 godina kada je ministar obrazovanja slikovnicu “Jenny živi s Ericom i Martinom” nazvao “otvorenom homoseksualnom propagandom”.

“U Britaniji su se stajališta promijenila, a Zrinka Žnidarčić je uvjerena da će se sve veća otvorenost isplatiti i u Hrvatskoj, s Mojom duginom obitelji koja će odigrati svoju ulogu u obrazovanju i smanjivanju negativnih komentara o istospolnim obiteljima”, piše BBC.

“Nikada nisam imala loša iskustva nakon što su ljudi saznali da imam suprugu i obitelj. Najbolji način da promijenite mišljenje ljudi je da budete civilizirani, date im priliku da nas susretnu i s nama se druže kao normalna ljudska bića”, kazala je Zrinka.

Izdavač slikovnice Danijel Martinović je kazao da su u početku izdali tek 500 primjeraka jer su mislili da je to “za nas, naše prijatelje i one koji nas podupiru”.

“No, onda smo dobili puno upita ljudi koji su kazali da nisu LGBT, ali da bi htjeli imati knjigu za svoju djecu i s njima razgovarati o jednakosti, toleranciji i različitosti”, kazao je Martinović.