Nekategorizirano, Svijet

Broj djece izbjeglica bez pratnje porastao pet puta

djeca_crFond za djecu Ujedinjenih naroda objavio je da je 300.000 djece bez pratnje, koja su odvojena od obitelji, registrirano diljem svijeta 2015. i 2016. godine, što je porast od pet puta u odnosu na 66.000, koliko ih je zabilježeno 2010. i 2011.

Od tih 300.000 djece oko 100.000 njih je uhvaćeno tijekom pokušaja prelaska granice iz Meksika u Sjedinjene Države, navodi UNICEF, prenosi Hina.

Njih oko 200.000 podnijelo je zahtjev za azilom u oko 80 zemalja svijeta, od čega je 170.000 djece koja su zatražila azil u Europi.

– Ovaj broj je samo vrh ledenog brijega – kazao je zamjenik izvršnog direktora UNICEF-a Justin Forsyth, ukazujući na činjenicu da brojne zemlje izvan SAD-a i Europe niti nemaju evidenciju o broju djece izbjeglica bez pratnje.

– I jedno dijete koje luta samo je previše, a danas zapanjujuće velik broj djece radi upravo to – mi odrasli smo ih propustili zaštititi – navodi Forsyth.

Izvješće pokazuje da je 92 posto djece i mladih ljudi koji su se, ploveći u čamcima, dohvatili obala Italije od početka 2016. do kraja veljače 2017. putovalo samo, u usporedbi sa 75 posto 2015. godine.

Na summitu G7, koji 26. svibnja počinje u Italiji UNICEF će pozvati svjetske čelnike da se pridržavaju svoje agende od šest točaka koja je osmišljena u svrhu zaštite djece izbjeglica i migranata.

Agenda uključuje zaštitu djece bez pratnje od eksploatacije, nasilja i zatočeništva, održavanje obitelji zajedno i omogućavanje djeci da imaju pristup obrazovanju i zdravstvenoj skrbi.

Također se zauzima za poduzimanje akcija koje će ići za uklanjanjem uzroka tako širokog izbjegličkog pokreta u svijetu te se boriti protiv ksenofobije i diskriminacije u zemljama tranzita i konačne destinacije.