Intervjui, Nekategorizirano

Dario Juričan: Za film ‘Gazda: početak’ nedostaje nam još 20.000 dolara

dario_crRedatelj filma ‘Gazda: početak’ kaže kako bi Đuro Sessa danas potencijalno trebao suditi Ivici Todoriću, iako kao predsjednik Općinskog kaznenog suda nije ništa poduzeo u vezi ilegalnih posjeta koje je Kutle primao u Remetincu.

Razgovarala: Mirna Jasić, Novosti

Nakon dokumentarnog filma ‘Gazda’ završavate novi film?

– ‘Gazda: početak’ je film o udruženom poduhvatu u devedesetima koji je doveo do sloma privrede, osiromašenja stanovništva i nepovjerenja u pravosuđe. Kao kičma filma pojavljuje se priča o Miroslavu Kutli, najvećem tajkunu devedesetih.

Koje su paralele između Kutle i Ivice Todorića?

Obojica su bili poduzetnici nemirna duha koji su voljeli veliku igru i velike brojke. Obojica su znali kako igrati s politikom, s tom razlikom da je Kutle bio u potpunosti priključen na sam vrh HDZ-a.

Jedan od glavnih aktera filma je predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa?

– Sessa je bio predsjednik Općinskog kaznenog suda 2000. godine i nije ništa poduzeo u vezi ilegalnih posjeta koje je Kutle primao u zatvoru Remetinec. Sessa je imao transakciju s tvrtkom Mediator (vlasnik Agrokor) u Dubrovniku, da bi novcem od te transakcije kupio stan u Zagrebu koji nije prijavio u imovinskoj kartici 2007. godine. Sessa je kao sudac donio negativno rješenje o rekonstrukciji zloglasnog ortačkog ugovora iz Dubrovačke banke koji je tražio Neven Barač.

Da bi danas Đuro s nebesa Sessa dogurao do predsjednika Vrhovnog suda, najviše sudske instance. Danas bi taj gospodin potencijalno trebao suditi Ivici Todoriću!

Kako ocjenjujete razvoj slučaja Agrokor?

– Istražno povjerenstvo konstantno opstruira većina koju ima HDZ. Morali bi znati da će za to biti kažnjeni na novim izborima. Gospodinu Todoriću londonski solarij i sauna čine dobro.

Započeli ste crowdfunding kampanju?

– Za film ‘Gazda: početak’ nedostaje nam još 20.000 dolara i zato smo pokrenuli kampanju u nadi da će se naći dovoljno ljudi koji vjeruju u nas i projekt, kao što su nam dali podršku i za prvi film.

Je li to drugi u nizu budućih filmova o korupciji i pravosuđu?

– ‘Gazda: početak’ je drugi od četiri planirana filma kojim želimo zaokružiti gazdovanje u ovoj zemlji, s jakim akcentom na ekonomske mehanizme. Ovaj film smo radili jer nam se činilo da u prvom nismo imali dovoljno prostora za pretvorbu i privatizaciju, pa smo sada malo konkretnije ušli u tu priču.

Ono što se u filmu ne vidi to je rijeka ljudi koji su oboljeli u istjerivanju pravde, ljudi koji nikada nisu dobili zadovoljštinu ni sudsku ni materijalnu, ljudi koje je država izdala. ‘Gazda: Početak’ je spomenik njihovom glasu.