Nekategorizirano, Rad udruga

Destigmatiziramo skupine u društveno nepoželjnom položaju

Predstava "Zavirite u moj film" izvedena je u mnogim gradovima u Hrvatskoj
Predstava “Zavirite u moj film” izvedena je u mnogim gradovima u Hrvatskoj

Predstava koja je proizašla iz projekta Volonteri – snaga vrapčića, brodske udruge Vrapčići krajem listopada oduševio je Virovitičane. Naime, na obilježavanju dana Doma Borova, članovi udruge za unaprijeđenje duševnog zdravlja izveli su predstavu “Zavirite u moj film”.

Iako je projekt završio, osim izvođenja predstave, u udruzi i dalje održavaju volonterski program.
– Naši angažirani, vjerni volonteri u svojim aktivnostima provode programe tjelovježbe, kreativnih radionica, peer support i psihoedukaciju – kaže Marta Kljaić Martić, voditeljica projekta.

Ističe kako su u udruzi zadovoljni rezultatima.

– Volonteri u pilot programu Moj Vrapčić prošli su izobrazbu psihoedukacije, ojačani su naši kapaciteti za prijavu na pozive i natječaje ESF-a, imamo opremljenu radnu jedinicu, organizirane su 4 velike volonterske akcije uređenja, a naša kazališna predstava “Zavirite u moj film” izvedena je u gradovima u Hrvatskoj. Također, provedena je izobrazba engleskog i njemačkog jezika te računalnih tečajeva volontera – nabraja Martić istaknuvši kako je povećan kapacitet uključenih u projekt u području pružanja socijalnih usluga i prijavljivanje na natječaje.

– Također, marginalizirane skupine u društvu osnažene su za dalje uspješno djelovanje u lokalnoj zajednici. Naš volonterski program uspješno je promoviran i ostvarena je dugoročna suradnja s medijima. Projekt je trajno ostvario doprinos destigmatizaciji i deinstitucionalizaciji skupina koje se nalaze u nepovoljnom položaju u društvu – naglašava njegov glavni cilj kojim je protkan i rad ove udruge.

Kaže kako su u periodu provedbe programa ostvarili niz izvrsnih suradnji.

– Veliki partner nam je Volonterski centar Slavonski Brod, a ostvarili smo trajnu podršku od strane Centra za socijalnu skrb Slavonski Brod. Potporu i razumijevanje udruga je u provedbi ostvarila sa Županijom Brodsko-posavskom, Uredom za društvene djelatnosti te Gradom Slavonskim Brodom čija smo članica Povjerenstva za osobe s invaliditetom. Također, tijesno surađujemo s Općom bolnicom Josip Benčević Slavonski Brod, Odjelom za psihijatriju. Razvili smo niz kvalitetnih partnerstva i suradnji s udrugama Loco Moto Slavonski Brod, Zajednica klubova liječenih alkoholičara, Dom Motovun, Centar za građanske inicijative Poreč, Stani uz mene, Centar za destigmatizaciju i prevenciju duševnih smetnji, Medicinski fakultet Rijeka, Radio 92, NG Buntovnici, Svitanje Zagreb te Plavi svijet Mali Lošinj – zadovoljno zaključuje Marta Kljaić Martić.

Projekt su sufinancirali Europska Unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Maja Celing Celić