Nekategorizirano, Rad udruga

Evaulacija projekta "Odgovorno poslovanje čisti svijet!"

Cilj procjene temelji se na iskustvima i stavovima koje dionici i provoditelji
Cilj procjene temelji se na iskustvima i stavovima koje dionici i provoditelji

Mreža udruga s invaliditetom Dalmacije provodi projekt pod nazivom „Responsible Business Cleans the World“ („Odgovorno poslovanje čisti svijet!“).
U sklopu projekta ovo je proljeće u Solinu otvoren jedinstveni pogon za reciklažu sapuna u kojem se zapošljavaju i educiraju osobe s invaliditetom, a koji predstavlja inovativan model cirkularne ekonomije, socijalnog poduzetništva i javno-privatnog partnerstva.
Uz partnere, Udrugu za rehabilitaciju i edukaciju Visoki jablani, Hotel Park iz Splita, Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Split, Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu, Umjetničku akademiju u Splitu, Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna Vrata te Centar za rehabilitaciju Josipovac, u projekt je bilo uključeno četiri splitska hotela: Hotel Luxe, Vestibul Palace, Radisson Blu i Atrium, te tvrtka Alca doo, vodeći distributer hotelske kozmetike.

Ova je ideja proizašla iz potrebe hotelijera da prate trendove uvođenja zelenog poslovanja kako bi postali konkurentniji te potrebe za reduciranjem stope nezaposlenosti, posebno niže obrazovanih i teško zapošljivih društvenih skupina u koje se ubrajaju i osobe s invaliditetom.

Opći cilj projekta bio je povećati zapošljivost osoba s invaliditetom kroz radnu obuku na poslovima recikliranja i stavljanje na tržište sapuna, kao i povećanje njihovih izgleda za zapošljavanje i to stvaranjem radnog mjesta gdje mogu koristiti svoje nove radne vještine, osiguravanjem tržišta za njihove nove proizvode i podizanjem svijesti javnosti i posebno svijesti poslodavaca o mogućnostima i prednostima zapošljavanja osoba s invaliditetom, kako bi se umnožio utjecaj projekta i podržala njihova daljnja integracija na tržištu rada.

Razviti i provesti dva po mjeri krojena programa rada obuke za profesionalnu rehabilitaciju OSI (u recikliranju sapuna, pakiranju, marketingu i poslovnoj strategiji), koji će im omogućiti razvijanje neophodne radne i socijalne vještine za samostalan život u skladu s njihovim sposobnostima bio je jedan od specifičnog ciljeva. Osim toga, njime se nastoji stvoriti radno mjesto prilagođeno OSI u kojem će se provoditi obuka i gdje će OSI biti zaposleni kroz projekt, koje uključuje radnu terapiju, profesionalnu rehabilitaciju i socijalno poduzetništvo te stvaranje tržište za nove radne vještine i proizvoda, čime se osigurava održivost projekta i olakšava njegova multiplikacija.

– Široka promocija projekta, kao primjera dobre prakse, podići će javnu svijest o sposobnostima i potencijalu OSI kao radne snage, kao i o beneficijama poslodavcima za njihovo zapošljavanje, proizvest će srednjoročne i dugoročne učinke, mijenjajući percepciju javnosti o OSI kao o socijalnim i medicinskim slučajevimaa prema percepciji o OSI kao aktivnim članovima zajednice. Poslodavci će biti dodatno motivirani za zapošljavanje i podršku OSI na slobodnom tržištu rada promicanjem pozitivnih mjera nacionalne politike i ekonomske koristi od zapošljavanja OSI – kažu u Mreži udruga s invaliditetom Dalmacije gdje su u postupku nezavisne evaulacije projekta kreirali dva upitnika – za dionike te provoditelje.
Cilj ove procjene temelji se na iskustvima i stavovima koje dionici i provoditelji imaju o ovoj temi, a pomoći će pri nastavku hvalevrijednog projekta.
Upitnik za dionike možete ispuniti OVDJE, a za provoditelje OVDJE.
Maja Celing Celić