Nekategorizirano, Svijet

Francuskinja Agnès Callamard imenovana glavnom tajnicom Amnesty Internationala

Foto: Twitter/Agnès Callamard

Francuskinja Agnès Callamard, stručnjakinja za ljudska prava, imenovana je glavnom tajnicom Amnesty Internationala, objavila je u ponedjeljak ta organizacija sa sjedištem u Londonu.

“Kombinacija njezine intelektualne oštrine, velikog međunarodnog iskustva u ljudskim pravima i hrabar glas čine ju visoko kvalificiranom za naš pokret”, navela je u priopćenju Sarah Beamish, predsjednica međunarodnog vijeća organizacije.

Imenovana na četiri godine, Callamard nasljeđuje privremenu glavnu tajnicu Julie Verhaar.

Do sada specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih naroda za izvansudska i proizvoljna pogubljenja, Callamard vodila je istragu o ubojstvu novinara Jamala Khashoggija 2018. godine. U petak je u tvitu objavila da joj je Saudijska Arabija prijetila, što je to kraljevstvo opovrglo.

Agnès Callamard je već radila za Amnesty International od 1995. do 2001. kao šefica ureda tadašnjeg glavnog tajnika, Pierra Sanéa. Vodila je istrage o ljudskim pravima u više od 30 zemalja i objavila brojne članke o ljudskim pravima, slobodi izražavanja i kretanjima izbjeglica. (Hina)