Nekategorizirano, Rad udruga

Future DiverCities: stvaranje kreativne zajednice

Projekt teži izgradnji i razvoju novog načina razmišljanja i doživljavanja kulture

Future Divercities rezultat je suradnje 9 kulturnih organizacija iz različitih europskih država među kojima je i zagrebačka neprofitna organizacija KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse. Projekt je dio programa Kreativna Europa te će s ciljem promicanja kulturne raznovrsnosti kroz naredne četiri godine istraživati nove modele umjetničkog stvaralaštva i distribucije.

Digitalna era promijenila je načine interakcije i suradnje, utjecala na eksploziju kreativnosti, ali i omogućila globalnim korporacijama nametanje svojih pravila i ekonomije nad kreativnim industrijama i javnosti.

Posljedično tome, vitalni elementi kulturne industrije poput raznovrsnosti umjetničkih djela, pravedne naknade autorima te vidljivosti nezavisnih umjetnika (kao i onih u nastajanju) pate.

Projekt Future DiverCities teži upravo izgradnji i razvoju novog načina razmišljanja i doživljavanja kulture te je usmjeren učvršćivanju društvenih veza putem umjetnosti i kulture smatrajući je stvarnim i opipljivim dijelom Europe koji nas spaja i povezuje. U fokusu projekta nalaze se umjetničke domene glazbe, digitalna i ulična umjetnost.

Kombinacijom vrijednosti (uspostavljanje pravednih udjela za autore), metodologija (različiti načini razmišljanja), ljudi (aktivno uključivanje europskih građana, razvoj suradnji i partnerstva) i tehnologije (stvaranje novih platformi i mobilnih aplikacija koje podupiru nezavisne umjetnike), projekt će kroz naredne 4 godine, zaključno s 2020., ostvariti 23 lokalna laboratorija, umjetničke rezidencije, javne performanse, kreativne i participativne događaje u svakoj partnerskoj državi i još mnogo toga.

Vođeni neprofitnom organizacijom Superact iz Velike Britanije, svih devet partnera – Superact (Wellington/Engleska), 1D Lab (St. Etienne, Lyon & Pariz/Francuska), Public Art Lab (Berlin/Njemačka), CitiLab (Cornella/Španjolska), Seconde Nature (Aix en Provence/ Francuska), ANTI Festival (Kuopio/Finska), BEK (Bergen/Norveška), Kontejner (Zagreb/Hrvatska) i Liepaja City Council (Liepaja/Latvia) nekoliko su godina radili na planiranju projekta čime je odabir između 127 prijavljenih svojevrsno priznanje na do sada uloženom kolektivnom radu.