EHO, Nekategorizirano

Izbor knjiga po srcu i duši

foto: Andrew Clarke / Flickr
foto: Andrew Clarke / Flickr

Pasje vrućine u Districtu. Ana iz officea zalijeva nevoljne gladijole, petunije, patlidžane i drugo sparušeno cvijeće. Mateja i svi ostali konobari na kolektivnom su godišnjem, pa ih za šankom moraju odmijeniti Dunja, André i Damjan, a jednog popodneva uskočio je i sam Nadstojnik Lućano. To je bilo nekaj za vidjeti – taj nesretnik ne bi uspio pripraviti solidan makjato ni da ti za lijek treba.

Svađao se s gostima, nagovarao ih neka popiju nekakav sokić, pivo ili pjenušac, ali zaludu, naši gosti skloniji su kavama i drugim srodnim napicima na bazi kave. Lućano je psovao aparat na pasja kola. Do devet na večer zaprimio je ukupno 17 pritužnica, ljudi su vraćali kave i ljutito odlazili u druge birtije.

Od jada mašio se knjige i stao čitati. Bijaše to Krik i bijes, roman Williama Faulknera. Lućano je sjedio na klupici i čitao o posrnuću Compsonovih, ali slabo je što razumijevao. Ljutito je hitio knjigu i uzeo drugu – Zvižduk s Bukovca. Milčec je masu bolji pisac od Faulknera, zaključio je srditi Nadstojnik, ako nikaj drugo – prohodniji je i štosniji!

Opijen iskustvom čitanja dobre knjige Lućano se pitao jesu li drugi ljudi čitali Zvižduk s Bukovca. Sutradan je naložio djelatnicima kombinata neka predlože po tri dobre knjige, pa da sve to skupa lijepo okačimo na sajt i predložimo svoj popis knjiga za dugo toplo ljeto. Sam sebi je morao čestitati na ovoj originalnoj ideji. Ta nije bez veze na čelu jedne od najlegendarnijih literarnih ubožnica u ovom dijelu Europe. Ana iz officea natuknula je kako svi živi rade takve popise.

“Za dugo toplo ljeto?”

“O, da, to je već desetljećima IN.”

“No dobro”, nije se dao Lućano, “ali naš popis knjiga za dugo toplo ljeto bit će šarolik i sastavljen onak – po srcu i duši! Stoga se potrudimo predložiti superkul knjige!”

Svi su pričekali da se Nadstojnik okrene, pa su načinili kolektivni rolajz i prionuli poslu.

Anine knjige za dugo toplo ljeto:

Osman, Ivan Gundulić
Aleja Viktora Bubnja, Teofil Pančić
Odsustvo od buđenja, Leon Uris

Lućanove knjige za dugo toplo ljeto:

Zvižduk s Bukovca, Zvonimir Milčec
Lažeš, Melita, Ivan Kušan
Orlovi rano lete, Branko Ćopić

Damjanove knjige za dugo toplo ljeto:

Obala Sirta, Julien Gracq
Tamno ogledalo, Ivana Rogar
Sav taj jazz, Aleksandar Bubanović

Matejine knjige za dugo toplo ljeto (poslano mailom iz Zaostroga):

Svaki dan čudo, Bohumil Hrabal
Pet priča i krafne, Zrinka Pavlić
Van brloga, Marko Dejanović

Andréove knjige za dugo toplo ljeto:

Snjegović, Jo Nesbo
Farma, Tob Rob Smith
Iščezli utorak, Nicci French

Dunjine knjige za dugo toplo ljeto:

Snebivaš me, Mani Gotovac
Bridget Jones: luda za njim, Helen Fielding
Vikont koji me volio, Julia Quinn

Mikine knjige za dugo toplo ljeto (poslano hologramski):

To malo pijeska na dlanu, Marinko Koščec
Ljudi koje su na krilima donijele guske, Goran Samardžić
Hansenova djeca, Ognjen Spahić

Tražili smo popis i od naše Vanje, ali nam je njezina tajnica rekla da je Vanja na mnogim poslovnim sastancima, pa nema vremena za literaturu. No dosta je i ovo! Imamo tu 21 knjigu za dugo toplo ljeto i kaj je najvažnije – sve su odabrane onak po srcu i duši.

Mala napomena: Knjiga Van brloga autora Marka Dejanovića izaći će koncem ljeta ili početkom jeseni, no Mateja ga je srela (Marka) u Zaostrogu na plaži i dobila zgotovljen rukopis na sticku. Nakon dužeg vijećanja knjiga je uvrštena na popis, a Mateja se zaklela da je knjiga super. Naš popis knjiga za dugo toplo ljeto i po ovome je jedinstven u svijetu – na njemu se nalazi knjiga koja još nije ni izašla iz tiska, a mi smo je već pročitali, hehehehe!

Sretno vam bilo dugo toplo ljeto!

Preuzeto sa portala: Booksa.hr