Nekategorizirano, Svijet

Krvavi pohodi u novogodišnjoj noći u svijetu

P-H20170101000827Teroristički napad u noćnome klubu u Istanbulu s 39 mrtvih i 69 ranjenih najcrnji je događaj koji je obilježio prvi dan 2017. godine, ali unatoč pozivima na mir, nasilja je bilo posvuda u svijetu od teškog ranjavanja policajca u Italiji, preko terorističkih napada u Iraku i kršenja primirja u Siriji, do Brazila gdje je muškarac ubio suprugu i još najmanje 11 osoba.

Cilj atentata izvedenog u novogodišnjoj noći na klub u Istanbulu bio je “stvoriti kaos”, rekao je u nedjelju turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i ocijenio da je cilja terorista demoralizirati narod i destabilizirati zemlju užasnim napadima kojima su meta civili.

Za počiniteljem se još traga i još nitko nije preuzeo odgovornost za napad na klub Reina s 39 žrtava, među kojima nema hrvatskih državljana, ali stranci čine većinu žrtava.

Prema zadnjim podacima koje je objavila agencija afp tri su Jordanaca ubijena, a četiri ranjena. Ubijena su dva Tunišanina, jedna Izraelka, dvoje Indijaca, muškarac s tursko-belgijskim državljanstvom te nekoliko Saudijaca. Među žrtavama su i državljani Maroka, Libanona i Libije, prema turskom ministarstvu za obitelj, prenosi agencija Anadolu.

Papa Franjo u novogodišnjoj poruci osudio je atentat u gradu na Bosporu i pozvao cijeli svijet da radi zajedno u borbi protiv “pošasti terorizma”, a novi glavni tajnik UN-a Antonio Guterres u prvoj je poruci otkako je 1. siječnja preuzeo dužnost pozvao međunarodnu zajednicu da se posveti cilju postizanja mira u svijetu.

U Iraku je najmanje sedmero ljudi poginulo, a 15 je ozlijeđeno u nedjelju u napadu na kontrolnu točku iračke policije južno od Nadžafa, a odgovornost je preuzela Islamska država, kazali su irački dužnosnici. Napad su izvela trojica samoubojica s eksplozivnim pojasevima kod grada Kadisije. Otvorili su vatru na policajce koji su im odgovorili i ubili ih, a njihov automobil pritom je eksplodirao.

Unatoč prekidu vatre koji je na snagu stupio u petak u pokušaju okončanja šest godina dugog rata u Siriji, zrakoplovi sirijske vlade izveli su u nedjelju nekoliko zračnih napada, a u nekim dijelovima zemlje i dalje se vode sukobi niskog intenziteta, prenose agencije pozivajući se na izjave promatrača.

U malenoj zemlji Perzijskog zaljeva, Bahreinu, naoružani muškarci u nedjelju su napali jedan zatvor i zatvorenicima optuženima za terorizam omogućili bijeg pri čemu je jedan policajac ubijen.

Izgreda je bilo i u Europi. U eksploziji bombe kućne izrade rano u nedjelju ujutro pred knjižarom u Firenzi kojom upravlja skupina neofašista teško je ranjen policajac koji je pokušao deaktivirati napravu. Antiteroristička policija otkrila je paket i pozvala pirotehničare, ali je naprava eksplodirala kada joj se policajac približio i u bolnici su mu morali amputirati ruku, te je oslijepljen na jedno oko.

Gianluca Iannone, predsjednik skupine krajnje desnice CasaPound rekao je da je ovo treći napad u godini na tu knjižaru što podsjeća na olovne 70-te i 80-te godine kada se Italija gušila u ekstremističkim napadaima krajnje ljevice i krajnje desnice.

Tri su osobe poginule, a dvije su ozlijeđene u teškoj prometnoj nesreći koja se u jutarnjim satima dogodila južno od Mostara, izvijestili su iz ministarstva unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije. Nesreća se dogodila u 06.15 kada je vozilo marke BMW bosanskohercegovačkih prometnih oznaka najprije udario u bager koji se kretao u pravcu naselja Buna, nakon čega se od siline udarca odbio i naletio na automobil marke Audi koji je dolazio iz suprotnog smjera. Tri osobe koje su bile u vozilu BMW-a su na licu mjesta preminule. Kako bi došli do unesrećenih hitne službe i vatrogasci morali su rezati dijelove vozila. Vozač automobila marke Audi i ja i bagera zadobili su lakše tjelesne ozljede. (Hina)