Nekategorizirano, Svijet

Mađarska će migrante držati u kampovima uz granicu, UNHCR kritizira Budimpeštu

Mađarska granica, foto: EPA/Sandor Ujvari
Mađarska granica, foto: EPA/Sandor Ujvari

Mađarski parlament odobrio je u utorak uvođenje oštrijih mjera za granične kontrole, uključujući zatvaranje migranata u kampove uz granicu, što je izazvalo kritike UNHCR-a koji Budimpeštu optužuje za kršenje međunarodnog prava, prenose agencije.

Mađarska planira podići dva do tri kampa uz južnu granicu gdje će migranti boraviti dok im se ne obrade zahtjevi za azilom, rekao je prošloga mjeseca visoki dužnosnik vlade premijera Viktora Orbana.

Migranti čiji se zahtjevi odmah ne prihvate neće se moći slobodno kretati po Mađarskoj i bit će zatvoreni u kampovima, rekao je Lajos Kosa, predsjednik kluba zastupnika Orbanove stranke Fidesz.

Odluku mađarskog parlamenta oštro je kritizirao UNHCR ocijenivši da se radi o kršenju međunarodnog prava i daljnjoj traumatizaciji ljudi koji su pobjegli od nasilja, prenosi Reuters.

Odrasli i djeca morat će živjeti u brodskim kontejnerima okruženi bodljikavom žicom, upozorava ta UN-ova agencija za izbjeglice.

“Mađarska novim zakonom krši svoje obveze prema međunarodnom i europskom pravu, a on će imati strašne tjelesne i psihičke posljedice za žene, djecu i muškarce koji su već teško napaćeni”, rekla je glasnogovornica UNHCR-a Cecile Pouilly.

Prema međunarodnom pravu i zakonima EU-a, zatvaranje tražitelja azila opravdano je samo ako nema odgovarajuće alternative, dodala je Pouilly, navodi agencija dpa.

Mađarska je bila u središtu migracijske krize u Europi 2015. kada su stotine tisuća ljudi prošle njezinim teritorijem u često kaotičnim scenama na granici sa Srbijom, vanjskoj granici Schengenske zone slobodnog kretanja ljudi. (Hina)