Nekategorizirano, Svijet

Migrantima u BiH sve teže, udruge pozivaju na pomoć

velika-kladusaOlujno nevrijeme početkom tjedna gotovo je potpuno uništilo jedan od improviziranih kampova kod Velike Kladuše u kojemu borave ilegalni migranti koji svakodnevno nastavljaju stizati u BiH, prenose u srijedu lokalni mediji.

To se dogodilo u trenutku kada međunarodne oganizacije upozoravaju vlasti BiH da budu spremne na to da će migranti tamo biti i zimi, pa je nužno osigurati uvjete za smještaj i u puno težim prilikama od trenutnih.

Šatorsko naselje u selu Trnovi kod Velike Kladuše gdje je boravilo oko 350 migranata nestalo je u kišnom nevremenu koje je taj kraj pogodilo u noći između ponedjeljka i utorka.

“Kiša i nevrijeme uništili su gotovo cijeli kamp. Moramo učiniti sve da normaliziramo stanje jer su ljudi u blatu, na livadi, voda je poplavila skoro pola kampa”, izjavio je Husein Kličić, predsjednik Crvenog križa za Unsko-sansku županiju, a prenosi portal Klix.

Posebno je upozorio na to da u nemogućim uvjetima živi četrdesetak djece od jedne do šest godina.

Koalicija nevladinih udruga angažiranih u pomaganju migrantima pod nazivom “Mreža za izgradnju mira” pozvala je vlasti i međunarodne organizacije u BiH da hitno reagiraju, ocijenivši kako je u Bihaću i Velikoj Kladuši u tijeku “humanitarna katastrofa”.

“Tisuće ljudi je pod vedrim nebom dočekalo nevrijeme koje je pogodilo ovaj dio BiH. Mjesecima s raznih strana stižu upozorenja na nerad vlasti i njihovo odbijanje da izvrše svoje zakonske obveze i pruže adekvatan smještaj i zbrinu ove ljude. Po običaju naše vlasti rade ono što najbolje znaju – prebacuju odgovornost jedni na druge”, stoji u priopćenju.

Već tjednima i mjesecima traju pregovori između različitih razina vlasti tko će i što poduzeti i gdje smjestiti migrante.

U naselju Polje kod Velike Kladuše postavjeno je naselje sa šatorima doniranim iz Austrije, no iz nepoznatih razloga ono još nije u funkciji. Jedini je konkretni dogovor da se oko 300 žena i djece smjesti u hotel “Sedra” kod Cazina dok su gradske vlasti u Bihaću ovog tjedna samoinicijativno organizirale premještanje migranata iz jedne ruševne zgrade u objekt koji je u nešto pristojnijem stanju.

Voditelj bosanskohercegovačkog ureda Međunarodne organizacije za migracije (IOM) Peter Van Der Auweraert upozorio je kako migrantska kriza neće “tek tako” proći pa je nužan veći angažman svih kojima je zadaća time se baviti.

“Mogu kazati da je riječ kriza prikladan naziv za situaciju u Bihaću i Velikoj Kladuši. Tamošnjim lokalnim zajednicama je to doista kriza. Velika Kladuša je malo mjesto, na ulicama je 1500 migranata a u Bihaću iako je veći je oko 2000 do 2500 migranata. Bila bi uvreda situaciju u ovim zajednicama ne nazvati krizom”, kazao je Auweraert u intervjuu za portal Faktor.

U BiH je od početka godine ušlo oko 8300 ilegalnih mgranata a trenutano ih u tu zemlju svakog tjedna ulazi između 400 i 500.

“Njihova je percepcija da je lako preći iz BiH u Hrvatsku. Ovo je u realnosti postalo teško jer je hrvatska policija pojačala kontrolu granice. Možda ako se među migrante prenese informacija da nema smisla dolaziti u BiH jer je teško preći u Hrvatsku, onda bi se broj ulazaka mogao smanjiti. To je po meni najveći faktor koji će djelovati na broj ulazaka”, rekao je Auweraert.

U IOM-u procjenjuju kako je u BiH trenutačno “zaglavljeno” oko 4000 do 4500 migranata, a izvjesno je kako će njih između 3000 i 3500 tu ostati i tijekom zime pa je potrebno stvoriti uvjete za njihov smještaj, približan onome kakvoga su imali u Srbiji.

Auweraert je potvrdio kako većinu migranata čine osobe koje iz svojih zemalja bježe zbog ekonomskih razloga. Povećava se i broj Iranaca koji žele na Zapad jer sada nesmetano stižu u regiju preko Beograda nakon što je Srbija ukinula vizni režim s Iranom.