EHO, Nekategorizirano

Ministarstvo rada pokrenulo edukativnu kampanju s ciljem zaštite starijih: Odgovorni ostajemo bliski

Ministarstvo rada i socijalne politike pokrenulo je u srijedu kampanju “Odgovorni ostajemo bliski” s ciljem educiranja i podizanja svijesti o odgovornom ponašanju i pridržavanju epidemioloških uputa kako bismo zaštitili starije i osobe iz drugih ranjivih skupina.

“Odgovornost je na svima nama da zaštitimo svoje roditelje, bake i djedove u uvjetima epidemije i nadolazeće zime koja joj pogoduje”, poručio je ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi Josip Aladrović.

Dodao je da su stariji ugrožena skupina i da je strogo pridržavanje epidemioloških mjera jedini ispravan način da sačuvamo njihovo zdravlje i život te spriječimo daljnje širenje virusa dok čekamo da znanstvenici pronađu cjepivo.

S dolaskom zime svjedočimo sve većem porastu oboljelih od covida-19, a populacija starija od 65 godina i odrasle osobe s invaliditetom čine skupinu koja je u slučaju zaraze najugroženija, zbog čega ih svi zajedno kao društvo moramo pravodobno zaštititi, navodi se u priopćenju.

To se posebno odnosi na korisnike domova za starije osobe, gdje je zbog velike koncentracije ljudi u zatvorenom prostoru i lakog prijenosa zaraze važno spriječiti pojavljivanje virusa.

Zbog toga je krajem rujna Povjerenstvo za sprječavanje i suzbijanje epidemije covida-19 nad starijim osobama i osobama iz drugih ranjivih skupina izradilo posebne upute za pružatelje socijalnih usluga u sustavu socijalne skrbi, a odnose se na sve pružatelje socijalnih usluga smještaja i boravka za starije i teško bolesne odrasle osobe i odrasle osobe s invaliditetom.

Sada će u sklopu kampanje korisnicima domova za starije osobe biti podijeljena knjižica sa savjetima u kojoj su na jednom mjestu objedinjene sve preporuke za očuvanje njihovog zdravlja.

Također, svi građani će u sklopu dnevnih novina Jutarnji list, 24 sata i Novi list u petak 23. listopada te Slobodne Dalmacije u subotu 24. listopada dobiti knjižicu “Savjeti za zaštitu zdravlja za osobe starije životne dobi”, gdje mogu pročitati sve preporuke od nadležnih epidemiologa vezano uz očuvanje zdravlja starijih sugrađana u razdoblju epidemije.

Kampanja želi podići razinu odgovornosti cjelokupne javnosti u očuvanju javnog zdravlja i zdravstvenog sustava, zbog čega je potrebno pridržavanje preventivnih mjera poput fizičke distance, nošenja maski te redovitog održavanja higijene i dezinficiranja ruku.

Prema rizičnim skupinama ljudi potrebno je biti posebno odgovoran, što podrazumijeva i ograničavanje bliskih kontakta s njima ako smo zbog odlaska u urede ili odlaska naše djece u škole i vrtiće u svakodnevnom kontaktu s velikim brojem ljudi. (Hina)