Intervjui, Nekategorizirano

Morana Komljenović: Za sugovornike serijala „Za stolom“ obitelj je osjećaj, a ne krvno srodstvo

morana_crNjegova autorica – producentica, scenaristica i redateljica Morana Komljenović na domaćoj je filmskoj sceni poznata kao žena koja u dokumentaristici umije postaviti društveno relevantna pitanja.

Emitiranje ovog serijala započelo je 7. 11. na Kanalu Ri, druga epizoda bit će emitirana danas s početkom u 20:35, a repriza je svake subote. O tome što sve tematizira ovaj serijal i kako je nastajao, s autoricom je razgovarala Antonela Marušić (Vox Feminae).

Pretpostavimo da je u podlozi svakog angažiranog audio-vizualnog rada potreba da se iskaže određeni aspekt društva i društvenosti. Koja je potreba tebe kao autoricu motivirala za realizaciju ovog serijala?

– Posljednjih je godina u hrvatskom društvu tema obitelji postala jednom od vodećih tema. Nesretni Referendum o ustavnoj definiciji braka iz 2013. pokrenuo je lavinu rasprava i društvenih kretanja sve do danas, a čini mi se da je nezadovoljstvo konceptualizacijom obitelji doživjelo svoj vrhunac relativno nedavno, donošenjem i ekspresnim povlačenjem novog prijedloga Obiteljskog zakona. Ovaj serijal ima namjeru pokazati sve boje, šarolikosti i snage obitelji koja se ne dopušta ukalupiti u jednodimenzionalno i jednostrano shvaćanje onoga što ona zaista, životno, jest.

Osim toga, moja snažna motivacija za ovaj serijal jesu i uloge koje imam u životu – ja sam majka, partnerica, radnica. Tema koja se tu provlači, dakle, jest i tema ravnopravnosti. Željela sam pokazati položaj u kojemu se nalaze žene u društvu, u odnosu na muškarce, a kroz obiteljski život – od dinamika unutar obitelji, kućanskih poslova, prilika pri zapošljavanju, pa do pitanja skrbi o djeci.

Htjela sam pokazati na koje načine mi kao ljudi (muškarci i žene, partneri i partnerice) prevazilazimo nedostatke podrške iz sustava, na koji način živimo, na koji način smo snažni. Ovo je jedan, netipično za mene, iznimno pozitivan pothvat – pronaći snagu i ljepotu u društvu koje je, većinu vremena, sve samo ne snažno, lijepo i pravedno. Htjela sam pokazati da je promjena moguća i da ona dolazi iznutra.

Teme obitelji, partnerstva i roditeljstva posljednjih su godina u fokusu javnosti. Na koji će način ovaj serijal participirati u dominantnom društvenom viđenju obitelji?

– Nadam se da će ovaj serijal pripomoći razbijanju tradicionalnog shvaćanja obitelji i podržati vidljivost različitih oblika obitelji, bez predrasuda i nasilnog uguravanja u stroge definicije. Naime, moji protagonisti su često osobe koje “osjećaju svoju obitelj”. Dakle, obitelj je za njih “osjećaj”, a ne krvno srodstvo. Prva epizoda serijala govori baš o konceptu i shvaćanju obitelji. Bilo je iznimno zanimljivo slušati kako sve doživljavamo obitelj i njenu funkciju tj. ono što nam ona pruža.

Ja sam samo snimila ono što svi mi intuitivno već i znamo, a to je da obitelj tj. onu skupinu ljudi koja nam pruža osjećaj zaštićenosti, ljubavi, prihvaćanja, ne možemo svesti isključivo na nuklearnu obitelj, čak ni na isključivo krvno srodstvo.

Za neke od nas to je nešto sasvim drugo. Nadam se da će pozitiva ovog serijala doprinijeti proboju kroz tvrde ljušture uskog pogleda na život i odabire drugih.

Serijal će biti prikazan u dvije sezone. Što nas očekuje u prvoj sezoni koja je počela s emitiranjem?

Serijal će biti emitiran u dvije sezone po 12 epizoda. U prvoj sezoni smo se koncentrirali više na strukturalne podrške obiteljima i obiteljskom životu, ali i na organizaciju obiteljskog života, a druga sezona će više biti posvećena emotivnoj ekonomiji obitelji.

U prvoj sezoni govorimo o konceptu obitelji, maloljetnim roditeljima, samohranim roditeljima, romskim obiteljima, transgeneracijskim obrascima koje prenosimo, obiteljima osoba s invaliditetom, udomiteljskim obiteljima i slično.

Intervju u cijelosti pročitajte na portalu Vox Feminae.