EHO, Nekategorizirano

Obama posljednji put dijelio predsjednička odlikovanja

Medalja i za Bruce Springsteena
Medalja i za Bruce Springsteena

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama u utorak je u Bijeloj kući uručio Predsjedničke medalje slobode, najviša civilna odlikovanja u SAD-u, koja se dodjeljuju pojedincima koji su značajno doprinijeli nacionalnim interesima, miru u svijetu te kulturnim i drugim javnim ili privatnim poduhvatima, prenosi Hina.

Obama je posljednji put tijekom svog drugog predsjedničkog mandata dijelio odličja. Ovoga puta ovo veliko priznanje dobila je 21 osoba.

Obama je inače rekorder po broju dodijeljenih predsjedničkih medalja slobode sa 114. Iza njega su predsjednici Reagan i Clinton s po 86 dodijeljenih počasti.

Ovogodišnji dobitnici medalje su košarkaši Kareem Abdul-Jabbar i Michael Jordan, filantropi Bill i Melinda Gates, glumci Robert De Niro, Tom, Hanks, Robert Redford i Cicely Tyson, glazbenici Diana Ross i Bruce Springsteen, aktivistica Elouise Cobell, komičarka Ellen DeGeneres, fizičar Richard Garwin, arhitekt Frank Gehry, matematičarka Margaret H. Hamilton, računalna programerka Grace Hopper, umjetnica Maya Lin, producent emisije Saturday Night Live Lorne Michaels, predsjednik koledža Miami Dade Eduardo Padron, radijski spiker Vin Scully i političar Newt Minow.

“Svatko od njih me dirnuo na snažan i osoban način. Sve su ovo ljudi koji su mi pomogli da budem čovjek kakav sam danas, a da toga nisu ni svjesni,” kazao je Obama.

Kad je stavio medalju oko vrata legendarnog košarkaša Michaela Jordana, predsjednik Obama, strastveni ljubitelj košarke, smiješio se kao 10-godišnjak.

“Kada razmišljate o ovim nevjerojatnim ljudima, shvatite to je ono što nas čini najvećim narodom na zemlji,” dodao je.