EHO, Nekategorizirano

Predstavljen projekt Krešimir: ‘Jačanje kulture ne možemo ostvariti bez zajedničke platforme na kojoj svi možemo rasti’

 

‘Dani otvorenih vrata Mreže KREŠIMIR’ završno trodnevno događanje u projektu KREŠIMIR – KREativna ŠIbenska Mreža Integriranog kulturnog Razvoja otvoreni su u četvrtak u Šibeniku i trajat će do subote 5. listopada, prenosi portal Šibenik In.

– Glavni cilj projekta je jačanje suradnje, umrežavanje javnog i civilnog sektora te razvoj ljudskih kapaciteta lokalnih dionika u kulturi za sudioničku upravljanje. Projekt smo zajednički provodili s Gradom Šibenikom, Šibenskom udrugom mladih, udrugom Mladi u EU te udrugom Feniks – kazala je Vera Jergović Bolanča iz Javne ustanove Tvrđava kulture koja je nositeljica projekta

Ravnateljice te ustanove Gorana Bačelić Barišić kazala je da je iza svih sudionika u projektu godina dana vrlo intenzivnog rada i brojnih aktivnosti u okviru projekta.

– Vrhunac su Dani otvorenih vrata u kojima ćemo predstaviti provedene aktivnosti od sveobuhvatnih istraživanja javnog i civilnog sektora u šibenskoj kulturi, preko jačanja znanja kroz brojne radionice koje su održali partneri, razmjene znanja i vještina s onima koji su bolji od nas do zajedničkog kreiranja smjernica za razvoj sudioničkog upravljanja u kulturi u Šibeniku – kazala je ravnateljica JU Tvrđava kulture Šibenik.

‘Umrežavanje’ je ključna riječ projekta, navela je, kroz koji su i nositelji i partneri upoznati kako se nositi s izazovima vremena i sredine.

– Tvrđava kulture Šibenik najmlađa je od šibenskih javnih ustanovi u kulturi, ali od našeg osnutka radimo na osmišljavanju ovog projekta. To je prvi projekt koji smo potpuno samostalno osmislili i prijavili, a na nacionalnoj razini jedna smo od rijetkih JU u kulturi koja u upravnom vijeću već ima predstavnike iz civilnog sektora – rekla je Gorana Bačelić Barišić.

Jedan od najvažnijih ciljeva projekta je jačanje platforme za razvoj kulturnih i kreativnih industrija u zajednici, dodala je.

– Svjesni smo da tako ambiciozan cilj ne možemo ostvariti bez mreže i platforme na kojoj svi možemo zajedno rasti- zaključila je ravnateljica JU Tvrđava kulture Šibenik.

Okupljenima u šibenskoj vijećnici obratio se i dogradonačelnik Danijel Mileta koji je naveo kako je cilj obnove i izgradnje brojnih građevina da ti objekti žive, a život im mogu udahnuti samo ljudi koji znaju kako upravljati, imati samoodrživ program.

– Kvalitetnih ljudi ima, treba ih potaknuti i ojačati, dati im institucionalnu podršku. Ovakvi projekti služe tome, a kreativnost je ono što u današnje doba nema cijenu. Razlikuje nas od ostatka svijeta i po tome možemo i trebamo biti prepoznatljivi, a uz sinergijski efekt koji se događa, to ćemo sigurno imati – kazao je dogradonačelnik Mileta.

U sklopu trodnevnog događanja svoje projekte predstavit će brojne kulturne institucije, udruge, savezi udruga i kulturnih centara iz cijele Hrvatske koji u svojim sredinama aktivno rade na jačanju civilno-javnog partnerstva u kulturi i razvoju sudioničkog upravljanja.

Danas su projekte predstavili Grad Skradin i Muzej grada Šibenika, a sutradan će ih predstaviti Zaklada Kulture Nova, Platforme za Društveni centar Čakovec, Udruge Lastin Rep, Pogona – Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade, Udruge Domino, Galerije umjetnina Slavonskog Broda, Kazališne družine „Ivana Brlić Mažuranić“, Saveza udruga ROJCA, Zajednice udruga Centar nezavisne kulture, Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata, te Platforme Doma Mladih.

Predviđena je i diskusija s publikom pod nazivom ‘Institucionalizacija zajedničkih dobara za potrebe kulture’,

Projekt KREŠIMIR u provedbi je od listopada 2018. Ukupna vrijednost projekta je 737 tisuća kuna, od čega EU sufinancira u iznosi od 626 tisuća kuna.