Inicijative, Nekategorizirano, Svijet

Slavni pozivaju svjetske vođe da riješe problem rodne nejednakosti: Nitko od nas nije ravnopravan dok svi nismo ravnopravni

foto: EPA
foto: EPA

Više od stotine slavnih glumaca priključilo se kampanji koja od svjetskih vođa traži da riješe problem rodne nejednakosti i s njome povezanog siromaštva, prenosi HINA.

Oprah Winfrey, Meryl Streep i Ryan Reynolds potpisali su otvoreno pismo s još 140.000 ljudi u kojem se od čelnika traži da priznaju kako je “siromaštvo oblik rasizma” i obećaju da će pomoći siromašnim djevojčicama i ženama.

“Nigdje na svijetu žene nemaju iste šanse kao muškarci, ali taj je rodni jaz veći za žene koje žive u siromaštvu. Siromaštvo je seksističko. I nećemo samo mirno stajati dok se nitko ne bavi najsiromašnijim ženama”, piše u pismu čije potpisivanje na internetu organizira neprofitna udruga ONE.

Ta je poruka upućena sudionicima globalnih summita, uključujući skupinu G20 čiji se ministri vanjskih poslova sastaju ovoga tjedna u Argentini.

“Nećemo stati sve dok ne bude pravde za žene i djevojčice u cijelom svijetu. Jer nitko od nas nije ravnopravan dok svi nismo ravnopravni”, piše u pismu.

Inicijativa dolazi u vrijeme snažnog aktivizma u industriji zabave oko rodne nejednakosti.

Tako je nedavno završeni filmski festival u Cannesu skrenuo pozornost na mali broj redateljica na uglednim svjetskim festivalima. Predvođene glumicom Cate Blanchett, 82 poznate žene prošetale su crvenim tepihom predstavljajući isti broj žena čiji su se filmovi natjecali u 71 godinu dugoj povijesti festivala.

Vodeći ljudi Cannesa prošli su tjedan obećali transparentniji postupak selekcije i veću zastupljenost žena u izvršnom odboru.