Nekategorizirano, Svijet

Tisuće Rumunja prosvjeduju protiv vladinog utjecaja na pravosuđe

foto: EPA
foto: EPA

Tisuće Rumunja prosvjedovalo je u nedjelju diljem zemlje nakon donošenja odluke vlade po hitnom postupku koja je, kako tvrde kritičari, ugrozila neovisnost tužitelja u jednoj od najkorumpiranijih članica Europske unije, prensoi Hina.

Odluka, donesena bez javne rasprave, jedna je u nizu zakonodavnih i kadrovskih promjena koje su donijeli vladajući socijaldemokrati nakon što su prije više dvije godine preuzeli vlast i koja je također izazvala zabrinutost javnosti glede vladavine prava.

Europska komisija, američki State Department i tisuće sudaca upozoravaju da su te promjene prijetnja neovisnosti pravosuđa. U znak prosvjeda bez presedana, tužitelji su najavili da će od ponedjeljka tri do sedam dana obrađivati samo hitne slučajeve, a isto najavljuju i suci.

Suci su odbili poziv premijerke Viorice Dancila na raspravu o dekretu, poručivši da je rasprava trebala biti održana prije nego je odluka usvojena, a ne poslije.

“Jedino rješenje je da se taj ukaz u cijelosti povuče”, poručili su suci.