EHO, Nekategorizirano

Transformacija Rijeke prilika za promjenu u samim ljudima

Rijeka je dobila priliku da se ponovno napravi pogon koji se mora osjetiti u ritmu grada i dinamici ulice, rekao je Tolj u razgovoru za Hinu.
Rijeka je dobila priliku da se ponovno napravi pogon koji se mora osjetiti u ritmu grada i dinamici ulice, rekao je Tolj u razgovoru za Hinu.

Umjetnički direktor projekta Rijeka Europska prijestolnica kulture (EPK) 2020. i vjerojatni budući umjetnički direktor u Agenciji Rijeka 2020 koja će upravljati projektom Rijeke EPK 2020. godine Slaven Tolj, inače ravnatelj Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka, rekao je kako ova titula može djelovati na transformaciju Rijeke kroz promjenu u samim ljudima, “kako bi ovo shvatili kao neku priliku, šansu da svatko uloži najbolje u sebe i svoj posao, napravi pomak u svakom malom segmentu, jer sve to zajedno je kultura grada”.

Rijeka je dobila priliku da se ponovno napravi pogon koji se mora osjetiti u ritmu grada i dinamici ulice, rekao je Tolj u razgovoru za Hinu. “Ljudi će ovamo dolaziti, a ovaj kraj bit će u fokusu interesa dijela europske populacije, to je prilika da ponovno prepoznamo svoje vrijednosti”, ustvrdio je.

Tema riječke kandidature te programa za EPK su voda, rad i migracije, okupljeni pod zajedničkim sloganom Luka različitosti. Programi, koje su putem javnoga natječaja predlagali pojedinci, udruge i institucije, kaže Tolj, tek su u fazi postavljenih naznaka te na njima treba početi raditi ekipiranjem ljudi, definiranjem partnera i preciznim razvijanjem svakog programa. “Tek sada slijedi pravi posao”, ističe.

Priprema za realizaciju projekta Rijeka EPK, ističe Tolj, kreće jako brzo kreće i već se sada radi na tome i dogovaraju neki veći projekti.

Sljedeći važan korak je utemeljenje Agencije Rijeka 2020, koja će voditi postupak, dodao je. “Moramo razgovarati sa svima koji su prijavili programe i utvrditi kako se mogu njihovi prijedlozi uklopiti jer mi projekt ne možemo napraviti sami, on je postavljen tako da računa na energiju ljudi i zajednice”, rekao je Tolj.

Sedam programskih odrednica EPK-a

Jedna od sedam programskih odrednica je, primjerice, “27 susjedstava”, koja je zamišljena tako da 27 riječkih četvrti, mjesta u riječkoj okolici ili druge zajednice ostvare partnerstvo s europskim gradovima ili drugim zajednicama radi stvaranja zajedničkih programa. Zasad je, kaže Tolj, utvrđeno samo nekoliko susjedstava, dok sve ostale aktere tek treba pronaći, uvidjeti tko će biti zainteresiran da se uključi u taj proces i nađe partnera u Europi kako bi se program dalje razvijao.

Istaknuo je da će ta susjedstva sa svojim partnerima programe stvarati potpuno autonomno i ovisit će o tome koje potrebe ljudi iskažu. Nećemo nikoga ni na što prisiljavati, dodao je.

Programske odrednice vrlo su različite i teško je izdvajati važnije ili interesantije, kaže Tolj. Primjerice, u programskim odrednicama “Dopolavoro” i “Doba moći”, koje se bave radom i totalitarizmom, računa se na vrhunske suvremene umjetničke prakse te će tu noseći programi biti performativne velike predstave.

U okviru odrednice “Doba moći” postavit će se četiri velike predstave na otvorenom koji će režirati veliki europski redatelji tako da sada predstoji pronalaženje lokacija i utvrđivanje profila i tema predstava, kazao je.

S druge strane, u sklopu “Dopolavora” predviđeno je ostvarenje umjetničkog projekta “Od Gredelja do Benčića” umjetnice Andreje Kulunčić u okviru kojeg bi željeznička kompozicija, na trasi od zagrebačke tvornice Gredelj do Rijeke, prolazila kroz bivše industrijske gradove cijele Hrvatske i prikupljala arhiv i memorije o radu, kazao je Tolj.

Programska odrednica “Lungomare – muzej u pokretu”, kao kulturno turistički projekt povezuje 15 energetskih točaka na obali i otocima Kvarnera kako bi se prikazao život u priobalnom prostoru a prezenteri neće biti kustosi nego ljudi koji tamo žive, rekao je Tolj.

Tu je i programska odrednica “Ciglene kuće”, odnosno Dječje kuće u sklopu kompleksa Rikard Benčić, prije svega namijenjene programima i edukaciji djece i mladih. Obnova i uređenje te zgrade jedini je puni infrastrukturni zahvat u sklopu Rijeka EPK, dok se drugi zahvati, poput preseljenja MMSU Rijeka i Muzeja grada Rijeke u kompleks Benčić odvijaju usporedno, ali ne iz proračuna EPK, nego iz drugih fondova.

Programske odrednice su još i “Slatko i slano”, kao razmatranje vrijednosti prostora od kanjona Rječine do riječke luke te “Kuhinja”, centar kreativnih migracija, platforma za razmjenu imigrantskih iskustava iz čitave Europe.

Kultura dolazi na vrh ljestvice u gradu

Slaven Tolj uvjeren je da će za projekt biti dovoljno novca u gradskom proračunu, s obzirom na predviđena znantna povećanja ulaganja u kulturu sljedećih godina.

“Kultura je sada skočila na ljestvici u gradu, hijerarhijski dolazi na vrh i postaje generator transformacije grada te može dati vidljivost u širem kontekstu, očekujem da će grad to prepoznati i pratiti”, rekao je.

Što se tiče suradnje s Ministarstvom kulture, Tolj ističe da ne vjeruje da će biti problema u odnosima s Ministarstvom. “Ovo jest čudna situacija, ali ne vjerujem da će si Ministarstvo dozvoliti takvu gestu i presedan da država nestane iz ovakvog projekta”, kazao je.

Otvorenje u sklopu Riječkoga karnevala

Otvaranje i zatvaranje projekta EPK 2020 u Rijeci predviđeno je u sklopu Riječkoga karnevala. “On okuplja cijelu zajednicu ali ga treba transformirati i napraviti boljim jer i oni koji ga organiziraju i šira zajednica pomalo osjećaju da karneval nema kvalitetu kakvu svi priželjkujemo.

Ovo je prilika da zajednica u suradnji s umjetnicima, uličnim i drugim teatrima, ljudima koji imaju iskustva na priređivanju velikih manifestacija pridonesu da karneval više ne bude samo karneval nego više od toga, istaknuo je Slaven Tolj.